Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wielka inwestycja Chin w Opolu werbuje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 sierpnia 2016, 11:43

    Aktualizacja: 31 sierpnia 2016, 12:06

  • 4
  • Powiększ tekst

Chińska firma Hongbo Clean Energy Europe, która docelowo chce zainwestować w Opolu 100 mln USD w badania i produkcję oświetlenia ledowego, rozpoczęła rekrutację pracowników do zakładu. Jego budowa ma ruszyć pod koniec tego roku, a produkcja w połowie 2017. Pracę znajdzie ponad 100 osób.

O rekrutacji pracowników poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Miasta Opola Katarzyna Oborska-Marciniak. Przypomniała, że przed decyzją o lokalizacji inwestycji w Opolu chińska firma analizowała także możliwość uruchomienia zakładu w innych krajach Europy, a w Polsce m.in. w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Prudniku.

"Ostatecznie wspólny wysiłek Urzędu Marszałkowskiego, Instytutu Konfucjusza, Politechniki Opolskiej i Urzędu Miasta Opola przekonały Hongbo Group do inwestycji w Opolu" - wskazała rzeczniczka.

W czerwcu tego roku gmina Opole i Hongbo Group podpisały deklarację inwestycyjną. Od tego czasu w Opolu pracuje zespół przygotowawczy, złożony z menedżerów, inżynierów i tłumaczy z Chin. Zgodnie z deklaracją, spółka Hongbo Clean Energy Europe planuje w stolicy woj. opolskiego budowę zawansowanego technologicznie kompleksu produkcyjno-badawczego, nastawionego na wytwarzanie czystych nośników energii.

»»» O najwięszej inwestycji bezposredniej Chin w Polsce czytaj tutaj:

Największa inwestycja chińska w Polsce – przejęcie za 123 mln zł spółki Novago

Przedsięwzięcie ma być podzielone na trzy etapy, a łączne nakłady szacowane są na 100 mln USD. Obecnie kończy się pierwszy, kluczowy etap prac - spółka została zarejestrowana w Opolu i bierze udział w procesie nabywania terenów inwestycyjnych pod budowę zakładów produkujących lampy LED w specjalnej strefie ekonomicznej. Budowa pierwszej fabryki, w której pracę znajdzie ponad sto osób, rozpocznie się w końcu tego roku. W Opolu mają też być prowadzone badania nad rozwojem technologii LED.

Grupa Hongbo, której prezydentem jest pani You Yuxian, pochodzi z partnerskiej dla woj. opolskiego chińskiej prowincji Fujian. Deklarację o współpracy z grupą opolscy samorządowcy podpisali podczas czerwcowego Forum Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskiego Forum Regionów - wydarzeń towarzyszących wizycie chińskiej delegacji państwowej w Polsce.

Chiński koncern Hongbo to znany w świecie producent półprzewodników światła, oświetlenia miejskiego, oświetlenia LED wysokiej mocy, a także m.in. oświetlenia tuneli, ogrodów, lamp solarnych i barowych. Spółka Hongbo Clean Energy Europe jest powiązana z inną firmą z tej grupy - Hongbo Opto-Electronics Technology Co. Grupa prowadzi działalność w zakresie przemysłu poligraficznego i czystej energii, a także w branży nieruchomości. Zatrudnia ponad 8 tys. pracowników, jest notowana na chińskiej giełdzie.

Firma Hongbo Opto-Electronics Technology Co., której spółką-córką jest opolski inwestor, specjalizuje się w badaniu i rozwoju technologii energooszczędnych produktów oświetleniowych. Jej głównymi produktami są lampy LED stosowane w gospodarstwach domowych, biurach, do oświetlania dróg, zakładów przemysłowych, budynków i ekranów.

Do pracy w opolskim zakładzie firma poszukuje m.in. głównego menedżera, dyrektora sprzedaży, administratora biura, asystenta biurowego, kierowcy, specjalisty i kierownika działu HR, księgowego, inżynier struktur, elektroników, pracowników laboratorium, kierownika zamówień, agentów zakupów, kierownika i asystenta produkcji, magazyniera, administratora, operatorów wózków widłowych, inżynierów: elektronika i mechanika, a także mechaników, elektryków, inżynierów i kontrolerów jakości, inspektorów produkcji i konserwacji czy kontrolera dokumentów technicznych. Aplikacje można przesyłać na adres: wxx@hbled.com.cn.

W Opolu działa już zakład produkujący żarówki LED, które oświetlają m.in. jeden z symboli miasta - Wieżę Piastowską. Ich producentem jest polska firma Firma Auto Power Electronic.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze