Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Walne spotkanie szefów MSZ państw UE - omawiane będą reperkusje wyborczego zwycięstwa Donalda Trumpa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 10 listopada 2016
  • 12:54
  • 9
  • Tagi: dyplomacja gospodarka polityka UE USA
  • Powiększ tekst

Szefowie dyplomacji państw UE spotkają się w niedzielę wieczorem w Brukseli, by porozmawiać o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi po wyborach prezydenckich w tym kraju - poinformowała dziś rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.

Na poniedziałek planowane jest regularne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Po ogłoszeniu zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini poprosiła jednak ministrów, by przyśpieszyli swój przyjazd do Brukseli.

"Wysoka przedstawiciel Mogherini zasugerowała ministrom spraw zagranicznych, którzy przyjeżdżają do Brukseli na poniedziałkowe posiedzenie Rady UE, aby przybyli wcześniej, w niedzielę wieczorem, na nieformalne spotkanie, co pozwoli im podyskutować o przyszłości UE i USA w świetle wyborów w Stanach Zjednoczonych" - powiedziała Kocijanczicz na konferencji prasowej, dodając, że nie zaplanowano obsługi medialnej spotkania.

Po zwycięstwie Trumpa w wyborach prezydenckich w USA w Unii Europejskiej zapanowała niepewność co do przyszłości wzajemnych relacji. Przywódcy instytucji unijnych, gratulując prezydentowi elektowi, podkreślali jednocześnie siłę więzi transatlantyckich i wyrażali oczekiwanie kontynuowania współpracy i strategicznego partnerstwa.

Z Brukseli Anna Widzyk

PAP/ as/

Komentarze