Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Włochy: Nagrody dla polskich eksporterów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 18 listopada 2016, 15:34

    Aktualizacja · 18 listopada 2016, 15:42

  • 2
  • Tagi: biznes gospodarka Włochy
  • Powiększ tekst

Polskie firmy: Comarch, Eko-Okna, KGHM Polska Miedź, Morpol i PZL-Świdnik otrzymały dziś nagrody Centaura, ufundowane przez polską ambasadę w Rzymie dla osiągających najlepsze wyniki we Włoszech eksporterów. Polska to wzór dobrej globalizacji - mówiono.

To druga edycja nagrody, którą, jak wyjaśnił ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski, polska placówka w Rzymie przyznaje po konsultacjach z ministerstwami rozwoju i finansów, oraz na podstawie prowadzonych przez nie statystyk dotyczących wielkości eksportu i wpływów z niego.

Comarch nagrodzono za osiągnięcie najlepszych wyników w kategorii: sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych, Eko-Okna w dziedzinie: przemysł i budownictwo, KGHM Polska Miedź za eksport surowców, Morpol za rezultaty w sektorze przemysłu spożywczego, a PZL-Świdnik w branży przemysłu elektromaszynowego.

W czasie zorganizowanej w ambasadzie RP ceremonii wręczenia nagród przedstawicielom polskiego biznesu aktywnym na włoskim rynku odznaką honorową Bene Merito, nadawanym przez polski MSZ został odznaczony Riccardo Monti, były prezes włoskiego Instytutu Handlu Zagranicznego (ICE), który zajmuje się promocją włoskich firm.

W uzasadnieniu podkreślono, że Monti otrzymał to odznaczenie za wybitną znajomość Polski i jej gospodarki oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju włoskich inwestycji w naszym kraju. Dziękując za to wyróżnienie włoski menedżer opisał Polskę jako "wzór dobrej globalizacji".

Podkreślił żartobliwie, że współpraca gospodarcza Włoch z Polską to już nie tylko partnerstwo, ale "love story".

W rozmowie Riccardo Monti podkreślił, że współpraca ta przebiega pod znakiem sukcesu inwestycji w Polsce. Z uznaniem zauważył, że "Polska ma wyjątkową zdolność zapewnienia wszelkich elementów wsparcia temu, kto chce inwestować".

"Wszystko to sprawia, że ci, którzy zainwestowali w Polsce w latach 90. odnieśli wielki sukces. Następnie wieść o tym rozeszła się, co zainteresowało następne firmy" - stwierdził Riccardo Monti. Zwrócił uwagę, że dzięki temu powstał "wielki profesjonalny system wsparcia" ze strony polskiej dla włoskich przedsiębiorców. "Perspektywy na przyszłość są również bardzo dobre" - zapewnił.

PAP/ as/

Komentarze