Informacje

Scale Up – wyłoniono 10 akceleratorów, które będą wspierać startupy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 listopada 2016, 20:59

  • 2
  • Powiększ tekst

W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu Scale Up, którego celem było wyłonienie najlepszych programów akceleracyjnych dla startupów, 10 firm uzyska 60 mln złotych dofinansowania na realizację wsparcia dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw. To efekt programu Start In Poland – największej w Europie Środkowo-Wschodniej inicjatywy rozwoju potencjału środowiska startupowego.

Scale Up to pierwszy konkurs w ramach rządowego programu Start In Poland zorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W jego ramach wyłoniono spośród zgłoszonych 61 podmiotów, 10 firm, które stworzą programy akceleracyjne dla startupów i zajmą się ich kompleksowym wsparciem. Celem ich działania ma być połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa.

Zastanawialiśmy się, ile podmiotów zechce wziąć udział w konkursie. To, co widziały komisje podczas spotkań to rzeczywiście realne zaangażowanie dużych przedsiębiorców i świadomy akt woli. My jako naród wciąż nie wiemy co to jest startup, nowe technologie, innowacyjność, kto ją prowadzi. Wiemy, że trzeba się zmieniać. To duży eksperyment, po którym spodziewam się bardzo pozytywnych efektów - powiedziała Patrycja Klarecka, prezes PARP.

Wszystkie podmioty biorące udział w konkursie miały szansę zaprezentowania swojego projektu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Komisja oceniająca pomysły składała się z przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, PARP oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Początkowo budżet konkursu miał wynosić 35 mln złotych, ale jak powiedziała Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, zainteresowanie pilotażem Scale Up przerosło oczekiwania organizatorów. Liczą oni, że w ciągu dwóch lat w ramach pilotażu wsparcie otrzyma w sumie 200 innowacyjnych firm.

Tym konkursem chcemy przetestować różnego rodzaju działania. Chcemy testować czy warto robić akcelerację dla kilku firm, tak aby odbiorcą była jedna firm czy może aby akceleracja odbywała się przy wsparciu spółki Skarbu Państwa lub zupełnie prywatnej. Czy jest istotne, że fundusze kapitałowe są w ten proces zaangażowane, czy nie ma takiej potrzeby. Czy program jest dedykowany dla jednego obszaru czy kilku – na takie pytania chcemy znaleźć odpowiedź w ramach tego pilotażu. Po tym teście myślimy, aby nadal rozwijać ten program w zależności od tego, jakie będą wyniki pilotażu. Pewnie na początku przyszłego roku będziemy chcieli ogłosić projekt poświęcony tylko elektromobilności - komentowała Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Wśród wybranych akceleratorów, które mają wspierać startupy wyłoniono: FundingBox Accelerator, Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, HardGamma Ventures, Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej, Huge Thing, Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Krakowski Park Technologiczny, Program Pilot Maker, Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB, Akcelerator Idea Global. Jako partnerzy wspierający wyłonione w Scale Up podmioty pojawiły się m.in. spółki Skarbu Państwa i największe polskie podmioty gospodarcze, m.in. Polska Agencja Kosmiczna, Poczta Polska SA., PKO Bank Polski, PGNiG, KGHM Cuprum, Grupa Adamed, Alior Bank czy Procter&Gamble. Wspólnie mają one realizować programy akceleracyjne dla startupów, które w ramach wsparcia otrzymają pomoc finansową, doradczą, mentoringową oraz skorzystają z zasobów organizacyjnych największych krajowych przedsiębiorstw.

Mamy w Polsce wielu utalentowanych, innowacyjnych przedsiębiorców. Widać jednak z ich strony potrzebę wsparcia finansowego i merytorycznego, a także w zakresie nawiązywania kontaktów. Temu służą programy akceleracyjne w ramach Scale Up, które wraz z innymi instrumentami finansowania innowacji tworzą kompleksową ofertę dla młodych innowacyjnych firm - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

O celach programu akceleracyjnego i wsparciu, jakie przynosi młodym innowatorom mówiła także Patrycja Klarecka: - Program akceleracyjny to szkoła przedsiębiorczości, szkoła w której uczeń staje się najpierw czeladnikiem, a potem mistrzem i zdobywa kompetencje poprzez kontakt z tymi, którzy tego typu działalność prowadzili, którzy znają rynki globalne. Ten, kto przysłowiowo odkrył właśnie kamień filozoficzny, spotyka się z tymi, którzy znają globalne rynki, tymi, którzy uświadomią mu, że to może nie mieć sensu, ponieważ podobne rozwiązanie tydzień temu już zafunkcjonowało w Estonii, a jutro będziesz mógł je zobaczyć w Indiach. (…) Są to również firmy, które wspólnie z wynalazcą będą potrafiły przygotować dobry, sensowny biznesplan i go wdrożyć. Akceleratory mają zawrzeć pierwsze umowy z PARP już w grudniu i w związku z tym zacząć realizację programu jeszcze w tym roku. Każdy z nich ma objąć wsparciem minimum 20 startupów. Pilotaż ma trwać przez okres 15 miesięcy, przy czym okres intensywnej pracy nad konkretnym wdrożeniem będzie trwać ok. 3-6 miesięcy.

Konkurs został sfinansowany ze środków Programu Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Jak podkreślała Jadwiga Emilewicz efekty będą stale monitorowane, a jego głównym celem jest stworzenie modelu dobrych praktyk oraz „powstanie polskiego modelu akceleratora, tak jak możemy mówić o modelu izraelskim, skandynawskim czy Doliny Krzemowej”.

NB

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze