Informacje

Warto już dziś ustawić się w kolejce po dofinansowanie z programu MdM

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 grudnia 2016, 14:00

  • 2
  • Powiększ tekst

Od początku funkcjonowania programu „Mieszkanie dla Młodych” po wsparcie przy zakupie mieszkania sięgnęło już ponad 63 tysiące beneficjentów. Program rządowych dopłat wchodzi w końcową fazę. To ostatnie chwile, żeby do nich dołączyć i już w przyszłym roku cieszyć się własnym M.

Rada Ministrów skupia się na nowym, autorskim projekcie „Mieszkanie plus” i raczej nie zwiększy już puli środków, które zostały zabezpieczone do realizacji „Mieszkania dla Młodych”. Poza tym rynek finansowy zapowiada wyraźną podwyżkę marż dla kredytów hipotecznych, a Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje podniesienie minimalnego wkładu własnego od kredytobiorców do 20 proc. ceny nieruchomości. Obecnie wymaga się wkładu własnego w wysokości 10 proc. i środki finansowego wsparcia MdM znacząco zwiększają szanse na zakup wymarzonego mieszkania.

Niewiadoma co do rządowego programu

Ogłoszony program rządowy miał z założenia wspierać osoby młode, dopiero wchodzące w życie i myślące o założeniu (powiększeniu) rodziny. Tymczasem jednym z głównych warunków, wpływających na pozytywne rozpatrzenie wniosku ma być wielodzietność rodziny.

Ograniczony jest również mocno zasięg całej akcji – mieszkania objęte programem będą budowane tylko w 17 wybranych miastach (m.in. Białej Podlaskiej, Dębicy, Pelplinie i Wrześni), na gruntach pozostających własnością Skarbu Państwa.

Nie ma pewności, jak finalnie będzie wyglądać system wynajmu z możliwością nabywania praw własności. Z wyboru tej opcji - znacznie zwiększającej stawkę opłat czynszowych – można by w określonej sytuacji zrezygnować i odzyskać włożone pieniądze, choć bardziej prawdopodobnie zostaną one zaliczone na poczet przyszłych opłat.

Również ilość lokali, możliwych do zdobycia wydaje się kroplą w morzu potrzeb, całość ma się zamknąć liczbą ok. 6 tysięcy mieszkań. Pierwsze z nich miałyby być dostępne dopiero w 2019 roku, o ile wszystkie niezbędne działania, tzn. wybór gruntów, przetargi o wykonawstwo, roboty budowlane i odbiory techniczne odbędą się zgodnie z założonym harmonogramem.

Przed końcem bieżącego roku można jeszcze złożyć wniosek i skorzystać z puli programu „Mieszkanie dla Młodych”, która zostanie uruchomiona 2 stycznia 2017 roku.

Dotychczasowe doświadczenia uczą, że w momencie odblokowania pieniędzy spada lawina wniosków, a przeznaczona na dopłaty kwota wyczerpuje się błyskawicznie. Warto zatem rozpocząć poszukiwania mieszkania już teraz, zgromadzić niezbędną dokumentację i jeszcze przed Nowym Rokiem złożyć wniosek, a tym samym ustawić się w kolejce. Można zyskać nawet 115 tysięcy do uzupełnienia wkładu własnego i cieszyć się mieszkaniem już w przyszłym roku. – zachęca Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze