Informacje

Dziś prawdopodobnie zostanie ogłoszony przetarg na budowę bloku energetycznego w Ostrołęce

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 19 grudnia 2016, 10:07

    Aktualizacja: 19 grudnia 2016, 10:12

  • 0
  • Powiększ tekst

Według niepotwierdzonych informacji, dzisiaj zostanie podpisany w Ostrołęce kontrakt na budowę nowego bloku energetycznego, o mocy prawie tysiąca megawatów, który ma zapewnić zużycie ok. 3 mln ton węgla rocznie. Na dziś zwołana jest konferencja prasowa ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz prezesów: Enei Mirosława Kowalika i Energi Dariusza Kaśków. Głównym tematem spotkania ma być informacja na temat budowy nowego bloku energetycznego, realizowanego wspólnie przez Energę i Eneę - czytamy w zaproszeniu przesłanym do redakcji.

Wstępne koszty budowy nowego bloku szacowane są na nie mniej niż 5,5 mld zł. W lipcu br. podano do informacji, że 50 proc. kosztów ma pokryć Energa, drugą połowę inwestor wskazany przez Skarb Państwa.

Myślę, że jeszcze przed świętami ogłoszony będzie przetarg - choć może jeszcze nie opublikowany, to zgłoszony do Komisji Europejskiej - na budowę elektrowni Ostrołęka w oparciu o system węglowy, podobnie jak te, które budowane są w Kozienicach czy Opolu - zapowiadał w ubiegły czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Na początku grudnia Energa i Enea poinformowały, że zawarły umowę na przygotowanie, budowę i eksploatację nowego bloku energetycznego na węgiel kamienny o mocy ok. 1000 MW w Ostrołęce. Spółki przewidują, że budowa bloku (tzw. Ostrołęka C) potrwa ok. 60 miesięcy. Blok miałby być oddany do użytku w 2023 r. Spółka celowa - Elektrownia Ostrołęka, ma już posiadać kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające publikację ogłoszenia o przetargu. Umowa przewiduje, że Enea kupi 50 proc. akcji o wartości 101 mln zł, przysługujących Enerdze w kapitale zakładowym spółki celowej.

Współpraca spółek ma objąć trzy etapy: rozwoju, który będzie trwał do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy, budowy, który obejmie czas do oddania Elektrowni Ostrołęka C do komercyjnej eksploatacji oraz etap Eksploatacji, w czasie którego Elektrownia Ostrołęka C będzie użytkowana.

Głównym założeniem projektu jest realizacja rentownej inwestycji, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Projekt zakłada otwartość na udział inwestorów finansowych i funduszy inwestycyjnych. Należące do Energi Elektrownie Ostrołęka są największym producentem energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce. Tworzą je dwa zakłady: Elektrociepłownia Ostrołęka - oddana do eksploatacji w 1956 r. i Elektrownia Ostrołęka - zbudowana w 1972 r. Elektrownia Ostrołęka składa się z trzech bloków energetycznych o mocy 221 MW, 200 MW i 226 MW. i jest jedynym systemowym źródłem energii elektrycznej w północno - wschodniej części Polski.

Realizacja tej inwestycji byla zapowiadana podczas kampanii wyborczej do parlamentu w 2015 r. Obecna premier Beata Szydło podczas swej wizyty w Ostrołęce zapowiadała powrót do tego pomysłu, który został zarzucony w 2012 r.

Powiązane tematy

Komentarze