Informacje

Raiffeisen ukarany przez UOKiK za nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania kredytów frankowych

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 26 stycznia 2017, 11:18

  • 2
  • Powiększ tekst

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał Raiffeisen Bank Polska za to, że nie uwzględniał ujemnego oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich. Dodatkowo bank musi przeliczyć oprocentowanie i zrekompensować klientom straty z okresów, kiedy odsetki od ich kredytów były ujemne.

LIBOR to wskaźnik, określający stopy procentowe panujące na rynku finansowym. Od wysokości LIBOR-u uzależnione jest oprocentowanie większości kredytów hipotecznych w walutach obcych, jakie są obecnie w portfelach banków.

Kiedy doszło do spadku LIBOR-u poniżej zera, część banków zaczęła jednostronnie interpretować ujemny wskaźnik jako równy zero, co zwiększało ich wpływy. Tak też postąpił Raiffeisen Bank Polska. W tej sprawie UOKiK wszczął postępowanie jeszcze w październiku 2015 r. (obejmowało ono także umowy zawarte z Polbankiem).

Po rozpoczęciu postępowania Raiffeisen wycofał się z tego rozwiązania, ale faktycznie nadal nie uwzględniał i - jak wynika z komunikatu UOKiK – nie uwzględnia ujemnego oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich. Oznacza to, że kiedy łączna suma LIBOR-u i marży kredytowej banku powinna spaść poniżej zera, bank tego odpowiednio nie przeliczał – i nie obniżał w odpowiedni sposób rat kredytu.

Bank określił w umowie sposób ustalania oprocentowania. Jednak nie przestrzega tej reguły. Gdy LIBOR jest ujemny i jednocześnie jego wartość bezwzględna przewyższa wysokość marży przyjmuje, że wartość oprocentowania wynosi zero. W efekcie klienci banku płacą wyższe raty – powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.

W efekcie UOKiK nałożył na Raiffeisen karę w wysokości ponad 3,5 mln zł. Dodatkowo nakazał ]przeliczanie oprocentowania zgodnie z umową. Raiffeisen Bank Polska już w trakcie trwania postępowania oddał klientom w części różnicę między pobranym oprocentowaniem, a tym, które powinien pobrać, uwzględniając ujemne oprocentowanie. Na mocy decyzji bank został zobowiązany do zrekompensowania strat konsumentom za wszystkie okresy, kiedy wystąpiło ujemne oprocentowanie.

Raiffeisen może się od tej decyzji odwołać do sądu ochrony konsumentów.

Jak informuje UOKiK, to już ósma decyzja w sprawie nieuwzględniania przez banki ujemnego oprocentowania. Wydane do tej pory rozstrzygnięcia dotyczą: ING Banku Śląskiego, mBanku,Getin Noble Banku, Credit Agricole Bank Polska, Banku BPH, BNP Paribas Bank Polska oraz Pekao.

Powiązane tematy

Komentarze