Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kolejna grupa wyłudzająca VAT rozbita. Straty Skarbu Państwa to ponad 210 mln złotych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 stycznia 2017, 08:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Ponad 210 mln zł podatku VAT wyłudziła przy obrocie paliwami zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez dolnośląskich policjantów. W sprawie zarzuty postawiono 23 osobom, z których 12 zostało tymczasowo aresztowanych.

Według ustaleń policji, grupa działa od 2014 r. "W sprawie do tej pory zatrzymano 23 osób, wśród nich są zarówno szefowie grupy, jak i tzw. słupy, czyli ludzie, którzy obsadzali kluczowe stanowiska w kontrolowanych przez grupę spółkach, pełniąc funkcje prezesów i prokurentów, faktycznie nie mając żadnego wpływu na działalność tych podmiotów gospodarczych" - powiedział rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski.

Grupa oszukiwała na podatkach w handlu paliwami między państwami Unii Europejskiej. Do Polski sprowadzano z innego kraju UE paliwa, które według dokumentów miały trafić np. na Słowację. W Polsce sprzedawano te paliwa przy udziale firmy "słupów", nie odprowadzając podatku VAT.

"W wyniku działalności grupy Skarb Państwa poniósł straty w łącznej wysokości ponad 210 mln zł" - podał Petrykowski.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Przy rozpracowywaniu grupy dolnośląscy policjanci współpracowali z funkcjonariuszami z Opolszczyzny i Śląska oraz z dolnośląskim Wydziałem Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu.

Zatrzymanym w tej sprawie grozi do 10 lat więzienia.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze