Informacje

Chiny wstrzymują import węgla z Korei Północnej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lutego 2017, 15:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Od 19 lutego do końca tego roku Chiny wstrzymują import węgla z Korei Północnej w ramach sankcji ONZ, nałożonych na reżim w Pjongjangu - poinformowało w sobotę cytowane przez agencję Reutera ministerstwo handlu w Pekinie na swojej stronie internetowej.

Węgiel jest najważniejszym towarem eksportowym Korei Płn. i prawie w całości trafiał dotąd do sąsiednich Chin.

Chiński resort zaznaczył, że zawieszenie importu węgla jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2321, przyjętą pod koniec 2016 roku w reakcji na przeprowadzony we wrześniu piąty test nuklearny ze strony Pjongjangu. Rezolucja koncentrowała się zwłaszcza na eksporcie północnokoreańskiego węgla.

Dodatkowo w ramach sankcji zakazano Korei Płn. eksportu miedzi, niklu, srebra i cynku, a także nałożono restrykcje finansowe na północnokoreańskie ambasady i dyplomatów.

W ubiegłym roku rząd w Pekinie zapowiedział, że przestanie sprowadzać węgiel od północnokoreańskiego reżimu zgodnie z sankcjami, ale robił wyjątek dla dostaw mających "poprawić sytuację mieszkańców" komunistycznej dyktatury. Oficjalne dane wskazywały, że eksport północnokoreańskiego węgla do Państwa Środka wzrósł w ciągu roku o 12 proc. - przypomina BBC.

W 2016 roku Chiny wstrzymały import niektórych metali szlachetnych z Korei Płn. oraz eksport do tego kraju paliwa i innych towarów powiązanych z północnokoreańskim programem zbrojeń.

W ubiegłym tygodnia południowokoreańska agencja prasowa Yonhap informowała, że Chiny odmówiły przyjęcia dostawy węgla z Korei Płn. wartego w przeliczeniu 1 mln dolarów.

Chiny wdrażają sankcje ONZ wobec Korei Płn. stopniowo, ale ich udział w całym przedsięwzięciu jest kluczowy - podkreśla BBC. Brytyjski nadawca wskazuje, że zawieszenie importu węgla z Korei Płn. Pekin ogłosił kilka dni po najnowszej próbie Pjongjangu z wykorzystaniem pocisku balistycznego średniego zasięgu oraz krótko po zamordowaniu w Malezji Kim Dzong Nama, przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una.

BBC przypomina również, że nowy prezydent USA Donald Trump przed zaprzysiężeniem na stanowisko 20 stycznia mówił, iż USA powinny wywrzeć presję na Chiny, by "zapanować" nad północnokoreańskim reżimem.

Chiny całkowicie panują nad Koreą Północną i powinny rozwiązać ten problem. Jeśli Chiny tego nie zrobią, powinniśmy im bardzo utrudnić prowadzenie handlu - mówił Trump w wywiadzie dla Fox News z 4 stycznia.

Pjongjang, który regularnie grozi zniszczeniem Korei Płd. i jej sojusznika USA, dokonał w 2016 roku ponad 20 prób rakietowych i dwóch próbnych eksplozji nuklearnych. Pjongjang kontynuuje zbrojenia mimo zakazujących mu tego rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji.

Na podst. PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze