Informacje

 Stoisko wystawców na Kongresie Innowatorów, fot. PAP/Radek Pietruszka
Stoisko wystawców na Kongresie Innowatorów, fot. PAP/Radek Pietruszka

KONGRES INNOWATORÓW 2017: Innowatorzy: finansowa pomoc państwa ułatwia działalność

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 marca 2017, 17:36

    Aktualizacja: 28 marca 2017, 17:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Finansowa pomoc państwa dla start up-ów ułatwia działalność, ale nie wszystkie firmy z niej korzystają - wynika z rozmów PAP z przedstawicielami firm obecnych na kongresie Innowatorów CEE Innowators Summit, który odbywa się we wtorek w Warszawie.

Swoją ofertę na kongresie prezentują innowacyjne firmy z krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym kilka polskich.

XTPL to działająca od 2015 r. wrocławska spółka, która opracowuje technologie ultracienkich linii przewodzących, które mają swoje zastosowanie m.in. w fotowoltaice, ogniwach słonecznych, czy wyświetlaczach np. smartfonów, ekranów dotykowych, telewizorów.

Jak wyjaśnił PAP Sebastian Młodziński z XTPL, obecne w technologii tej zastosowanie mają tzw. zasoby ziem rzadkich, a rozwiązanie wrocławskiej firmy opiera się na "ogólnodostępnym" srebrze. Linie opracowane przez spółkę są czterysta razy cieńsze od ludzkiego włosa.

Dla producentów ogniw słonecznych wartością jest większa wydajność, a dla producentów wyświetlaczy jest mniejsze zużycie baterii - powiedział.

Dodał, że zastosowanie technologii XTPL umożliwia produkcję urządzeń elastycznych, co dziś jest bardzo trudne.

W swojej prawie dwuletniej historii przedsięwzięcie korzystało z kapitału zalążkowego prywatnych inwestorów, pieniędzy tzw. aniołów biznesu, finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a w tym roku zamierza wejść na giełdę.

Młodziński poinformował, że w maju zostanie zaprezentowany prototyp drukarki laboratoryjnej, którą będą mogły testować wybrane instytuty naukowe na całym świecie. Firma ma list intencyjny od największego producenta ogniw słonecznych na świecie z Chin.

Z pomocy finansowej NCBR skorzystała także firma Autenti - platforma do podpisu elektronicznego on-line. Firma działa od trzech lat, przez dwa lata opracowywała produkt, a teraz jest na etapie komercjalizowania go.

Sprzedajemy nasze rozwiązanie w Polsce, ale w najbliższych miesiącach chcemy pojawić się na rynkach europejskich - powiedział PAP Tomasz Plata z Autenti.

Wyjaśnił, że twórcy spółki zainwestowali własne oszczędności, ale zdobyli także finansowanie z grantów unijnych, a w listopadzie uzyskano finansowanie z NCBR.

To nam daje gwarancje i pewność, że technologicznie produkt będzie się dobrze rozwijał - powiedział Plata.

Jego zdaniem zapewnienie rozwoju firmie bez pomocy państwa byłoby znacznie trudniejsze, inwestorzy prywatni w Polsce oczekują bowiem, inaczej niż np. w USA, znacznie szybszego zwrotu z inwestycji.

Z środków publicznymi nie korzystała spółka Bivrost, która produkuje technologię i sprzęt do video 360 stopni oraz video dla wirtualnej rzeczywistości. Pozwala to na rejestrację obrazu ze wszystkich kierunków dookoła kamery - umożliwia obserwatorowi wyjście poza tradycyjny kadr.

Chodzi o to, aby widz sam decydował o tym, w którą stronę chce patrzeć - powiedział PAP Paweł Surgiel z Bivrost.

Myślę, że za dwa lata Ligę Mistrzów będziemy oglądać właśnie w taki sposób - powiedział.

Jak zapewnił, spółka jest jedynym w Europie producentem sprzętu do video 360 stopni dla profesjonalistów, nagrywających filmy w tym formacie. Marka została założona dwa lata temu, uzyskała finansowanie inwestorów prywatnych oraz funduszy venture capital.

Teraz jesteśmy na etapie komercjalizacji naszych projektów () przechodzimy do produkcji seryjnej – powiedział Surgiel.

Na pomoc państwa liczy natomiast zespół HyperPoland, który rozwija technologię Hyperloop, łączącą zalety transportu powietrznego i kolejowego. Pojazd porusza się w specjalnej tubie z prędkością odrzutowca i może łączyć ze sobą np. centra miast.

Pracujemy nad tą technologią od półtora roku. Do tej pory były to raczej prace koncepcyjne, obliczenia i symulacje. W tym momencie rozpoczęliśmy budowę prototypu jednoosobowej kapsuły, którą chcemy przetestować - mam nadzieję, że latem tego roku - w Stanach Zjednoczonych - powiedział PAP koordynator części technicznej projektu Paweł Radziszewski.

Wyjaśnił, że zespół (większość to studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej) sam finansuje badania oraz organizuje tzw. crowdfunding (zbiórkę społeczną), ale posiada też listy intencyjne z Ministerstwa Rozwoju i Instytutu Lotnictwa.

Cały czas rozmawiamy z inwestorami prywatnymi, jak i osobami z administracji publicznej na temat finansowania - powiedział Radziszewski.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom, że kilkanaście lat temu podczas rozmów z przyjaciółmi z Politechniki Wrocławskiej pojawiła się koncepcja "pociągu próżniowego".

Wielu osobom wydawało się to pieśnią przyszłości, tymczasem 10 lat później Elon Musk ze swoim Hyperloopem właściwie tę ideę powtórzył - powiedział.

Wskazał, że w Polsce dostępne są mechanizmy wsparcia innowatorów i liczy, że w przyszłości pociągi tego typu będą poruszać się po Polsce.

Więcej o Kongresie Innowatorów czytaj tutaj:

KONGRES INNOWATORÓW 2017: Politycy, przedsiębiorcy i start-upowcy na spotkaniu w Warszawie

KONGRES INNOWATORÓW 2017: Morawiecki: do osiągnięcia sukcesu potrzeba współpracy i interwencji państwa

KONGRES INNOWATORÓW 2017: Chińska ekspansja Legimi

KONGRES INNOWATORÓW 2017: Prof. Mariana Mazzucato: państwo powinno aktywnie kształtować rynek innowacji

PAP, rb, sek

Powiązane tematy

Komentarze