Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Sytuacja powodziowa - stabilna

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 kwietnia 2013, 12:34

  • 0
  • Powiększ tekst

Sytuacja powodziowa jest stabilna, jednak przewidywany jest dalszy wzrost stanów wody związany z roztopami oraz opadami. Możliwe są lokalne podtopienia - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Na Bugu na wodowskazie w Kryłowie i Strzyżowie obserwowane są dalsze spadki stanów wody. Ze względu na zasilanie roztopowe rzek kulminacja fali wezbraniowej na Bugu się wydłuża.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek trzy ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody w strefie stanów wysokich, powyżej stanów alarmowych na terenie województw: dolnośląskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Ponadto obowiązuje pięć ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia wzrostów poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie możliwe przekroczenie stanów alarmowych na terenie województw: pomorskiego, lubuskiego, lubelskiego, opolskiego i śląskiego.

Odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 9 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz na 1 stacji wodowskazowej rzek Przymorza.

Stany alarmowe na rzekach zostały przekroczone w województwach: w woj. dolnośląskim - na rzece Odra w Ścinawie, na rzece Widawa w miejscowości Zbytowa, na rzece Barycz w miejscowościach Łąki i Osetno, na rzece Sąsiecznica w Kanclerzowicach, na rzece Orla w Korzeńsku oraz na rzece Bóbr w Dąbrowie Bolesławieckiej; w woj. lubelskim - na rzece Wieprz w Krasnymstawie, na rzece Tyśmienica w Tchórzewie oraz na Bugu w miejscowościach: Strzyżów, Dorohusk i Włodawa, a także na rzece Krzna w Malowej Górze; w woj. lubuskim - na Odrze w Nowej Soli i Nietkowie.

A także w woj. łódzkim - na rzece Pilica w Sulejowie; w woj. mazowieckim - na Wiśle w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej, na rzece Pilica w Białobrzegach, na rzece Liwiec w miejscowości Zaliwie-Piegawki i w Łochowie oraz na rzece Wkra w miejscowości Borkowo; w woj. podlaskim - na Narwi w miejscowości Suraż oraz na rzece Nurzec w Brańsku; w woj. świętokrzyskim - na rzece Kamienna w Wąchocku; w woj. warmińsko-mazurskim - na rzece Guber w miejscowości Prosna.

Przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano na 38 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 44 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz na dwóch stacjach wodowskazowych rzek Przymorza (bez zmian).

Z danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że zbiorniki retencyjne na terenie kraju w większości posiadają rezerwy powodziowe wymagane bądź większe od wymaganych, instrukcjami gospodarki wodnej.

Do lokalnych podtopień doszło w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim. Mimo to na terenie kraju nie występuje zagrożenie powodziowe. Służby wojewodów prowadzą stały monitoring sytuacji na rzekach oraz zbiornikach retencyjnych.

(PAP)

pro/ abr/ bk/

Powiązane tematy

Komentarze