Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ekonomiczna ekspansja Polski wpisuje się w politykę handlową UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 kwietnia 2017, 10:48

  • 0
  • Powiększ tekst

Cele zagranicznej ekspansji gospodarczej Polski wpisują się w politykę handlową Unii Europejskiej i są z nią zbieżne - mówił wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Polska, jak cała UE, chce otwierać się na handel z różnymi regionami świata - podkreślił.

"Nasze cele eksportowe i inwestycyjne są częścią unijnej polityki handlowej. Nie chcemy i nie zamierzamy iść jej na przekór" - powiedział wiceminister rozwoju.

"Jeśli pojawią się różnice, wtedy będziemy o nich rozmawiać na forum Unii Europejskiej" - dodał.

Wśród pożądanych kierunków ekspansji zagranicznej polskiej gospodarki przyjęta w lutym przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazuje: Kanadę, USA, Meksyk, Brazylię, Algierię, RPA, Norwegię, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Azerbejdżan, Turcję, Izrael, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonię, Koreę Południową, Indie, Chiny, Singapur, Indonezję oraz Australię - w sumie 22 państwa, znajdujące się poza Unią Europejską.

Kościński zauważył, że Unia w polityce handlowej dąży dokładnie w tym kierunku, na którym zależy Polsce: otwiera się na nowe rynki, podpisuje porozumienia o wolnym handlu z różnymi regionami, zwłaszcza tymi, gdzie panuje kultura robienia biznesu inna niż w Europie. "Można powiedzieć, że polityka handlowa UE ułatwia nam życie - ustanawia podstawowe reguły gry i standardy" - wyjaśnił.

Wiceminister rozwoju przypomniał, że w ubiegły piątek spotkał się z unijną komisarz ds. handlu Cecilią Malmstroem i poruszył z nią m.in. tematy zawartych i negocjowanych przez Unię Europejską międzynarodowych porozumień handlowych.

UE prowadzi negocjacje ws. porozumień handlowych i inwestycyjnych z Chinami, Japonią, Indonezją, Filipinami, Meksykiem, czterema państwami południowoamerykańskiej organizacji gospodarczej Mercosur - Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Po wakacjach zamierza natomiast zacząć rozmowy z Australią, Chile i Nową Zelandią.

W ubiegłym roku UE zawarła Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie z Kanadą (CETA), które znosi niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami. Rozmowy z Ottawą trwały od 2009 roku.

Wstrzymane są, prowadzone od 2013 r., negocjacje dotyczące porozumienia o wolnym handlu z USA (TTIP), m.in. ze względu na zmiany zachodzące w amerykańskiej administracji i polityce handlowej USA.

Obecny rząd w Waszyngtonie jest krytyczny wobec układów o wolnym handlu: wycofał się z umowy handlowej TPP, obejmującej 12 państw basenu Oceanu Spokojnego, zapowiada też renegocjacje NAFTA - porozumienia o wolnym handlu na obszarze Ameryki Północnej, obejmującego USA, Kanadę oraz Meksyk.

Kościński ocenił, że w tych okolicznościach trudno określić przyszłość TTIP.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze