Informacje

MF finalizuje założenia zmian w działaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców; chce 2 subfunduszy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 kwietnia 2017, 12:40

  • 0
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Finansów finalizuje prace nad założeniami zmian w działaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, rozważa wyodrębnienie 2 subfunduszy, w tym 1 odpowiedzialnego za wsparcie dobrowolnej restrukturyzacji kredytów walutowych, a także pracuje nad zmianami w finansowaniu Funduszu - poinformował PAP resort finansów.

W Ministerstwie Finansów są finalizowane założenia, na podstawie których będzie przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Założenia te cały czas są przedmiotem dyskusji na posiedzeniach Grupy Roboczej do Spraw Walutowych Kredytów Mieszkaniowych powołanej przy Komitecie Stabilności Finansowej - napisano.

Ministerstwo Finansów podało, że pracuje nad rozwiązaniami, które byłyby ukierunkowane na wsparcie procesu dobrowolnej restrukturyzacji kredytów mieszkaniowych.

Rozważane są przede wszystkim możliwości wyodrębnienia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców dwóch subfunduszy. Jeden subfundusz przejąłby dotychczasowe zadania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, a drugi odpowiadałby za wsparcie procesu dobrowolnej restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych - napisano.

"W tym kontekście trwają również prace nad nową konstrukcją mechanizmu zasilania Funduszu. Mechanizm ten musi być w pełni spójny z zasadami i wysokością przyznawanego wsparcia. W innym przypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której środki Funduszu nie wystarczyłyby na realizację pomocy przewidzianej w ustawie" - dodano.

Jak pisze MF, w przypadku subfunduszu wspierającego dobrowolną restrukturyzację konieczne jest skonstruowanie mechanizmu zasilania tego subfunduszu w taki sposób, aby mechanizm ten stymulował proces dobrowolnej restrukturyzacji takich kredytów.

SzSz (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze