Informacje

Wzrosła liczba osób korzystających z urlopów rodzicielskich

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 maja 2017, 11:21

  • 0
  • Powiększ tekst

Z urlopów przeznaczonych dla rodziców skorzystało 210,6 tys. osób od stycznia do marca 2017 r. (w tym 1,7 tys. mężczyzn), czyli o 22,5 tys. osób więcej niż w analogicznym okresie 2016 r., podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu, ani zwolnić go w jego trakcie - czytamy w komunikacie.

Aż 39,5 tys. ojców skorzystało natomiast w I kw. br. z przysługującego im urlopu ojcowskiego. Jest to wzrost o 6 tys. r/r, podano także.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą. Ojcom dzieci, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka – przypomniano.

Według danych GUS, przypomnianych przez resort, w styczniu 2017 r. urodziło się 35 tys. dzieci, o 4,2 tys. więcej r/r. W lutym br. natomiast urodziło się o 1,3 tys. dzieci więcej niż w lutym ubiegłego roku (31 tys. wobec 29,7 tys.).

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze