Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wąsik: Czeka nas wojna cywilizacyjna - granice UE wzmocnić, imigrantów odsyłać

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 maja 2017, 09:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik uważa, że uchodźcy, którzy przybywają przez Morze Śródziemne do Europy, powinni być odsyłani. Jego zdaniem należy bardzo wzmocnić granice Unii Europejskiej.

"Codziennie do Europy przybywają nielegalni imigranci, którzy zalewają Europę. Zaczyna się wojna cywilizacyjna" - powiedział we wtorek Wąsik pytany w TVP Info o kryzys uchodźczy.

Jego zdaniem Europa musi podejmować "bardzo szybko, bardzo zdecydowane działania". Dodał, że trzeba "bardzo wzmocnić granice Unii Europejskiej", a uchodźcom pomagać na miejscu, czyli np. w Libanie. "Jeżeli przybywają przez Morze Śródziemne uchodźcy należy podjąć takie działania żeby oni wracali" - powiedział Wąsik.

"Te niebezpieczeństwa są ogromne. Europa jest poddana swoistej wojnie hybrydowej. Każdy uchodźca, który przybywa przez Morze Śródziemne czy w inny sposób do Europy, powoduje, że dwóch następnych czeka na brzegu żeby wsiąść do łodzi" - dodał.

W połowie maja Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców. Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli kraje, które do tej pory nie relokowały ani jednego uchodźcy, nie zaczną tego robić do czerwca. Według zobowiązania rządu PO-PSL do Polski miałoby trafić ok. 7 tys. osób.

Premier Beata Szydło mówiła wielokrotnie, że nie ma w tej chwili możliwości, by do Polski byli przyjmowani uchodźcy. "Na pewno nie zgodzimy się na narzucanie Polsce, ani innym krajom członkowskim jakichkolwiek przymusowych kwot" - podkreśliła.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze