Na granicy zakazane torebki ze skóry pytona i... pijawki
Funkcjonariusze z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas odprawy na lotnisku w Jasionce wykryli torebkę ze skóry chronionego węża. W tym roku w regionie funkcjonariusze wykryli już niemal 40 przypadków nielegalnego przewozu towarów wykonanych z chronionych zwierząt.
Jak poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska, funkcjonariusze oddziału celnego na lotnisku w Jasionce natrafili na torebkę w trakcie kontroli pasażerów przylatujących z Egiptu do Polski.
„Przedmiot został wykonany ze skóry węża z rodziny pytonów (Pythonidae spp), który objęty jest ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Na legalny przewóz przez granicę takich przedmiotów wymagane są odpowiednie zezwolenia i świadectwa. Kobieta, która przewoziła torebkę, nie okazała ich do kontroli” – dodała.
W ostatnich dniach to kolejny przypadek nielegalnego przewozu towarów objętych Konwencją Waszyngtońską, który wykryli funkcjonariusze KAS na Podkarpaciu.
Przemycają nawet pijawki
Jak podała podkom. Chabowska, na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze wykryli torebkę ze skóry krokodyla różańcowego. Przewożąca ją kobieta, również nie posiadała wymaganych dokumentów.
„Kolejny wyrób ze skór chronionych gatunków wykryty został u podróżnej, która pieszo przekraczała granicę w Medyce. Podczas kontroli bagaży należących do obywatelki Ukrainy, funkcjonariusze wykryli portfel ze skóry węża z rodziny pytonów” – podkreśliła.
Jak zaznaczyła rzeczniczka rzeszowskiej IAS, od początku roku funkcjonariusze z podkarpackiej KAS udaremnili 38 przypadków nielegalnego przewozu gatunków objętych ochroną lub wykonanych z nich produktów.
„Zabezpieczonych zostało ponad 5,3 tys. okazów są wśród nich m.in. koralowce, żywe zwierzęta np. papugi, pijawki lekarskie, jest także spreparowany żbik i myszołów, kości morsa, wyroby ze skór węży oraz tabletki i kremy zawierające pochodne z pijawek i pławikonika japońskiego” – wymieniła podkom. Chabowska.
Jak chroni Konwencja Waszyngtońska CITES
Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich produktów reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Dokument także monitoruje i ogranicza międzynarodowy handel tymi gatunkami, ich częściami i produktami pochodnymi.
Za nielegalny przewóz chronionych okazów CITES grożą wysokie kary – nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Energetyka „na oparach” to rachunek za zieloną rewolucję
Obajtek alarmuje: Orlen niszczy wielką inwestycję!
Auchan masowo zwalnia. 2400 osób na bruk!
»» Daniel Obajtek o tym, czy Orlen zostanie sprywatyzowany - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24