Informacje

KNF będzie współpracował z chińskim nadzorem bankowym

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 czerwca 2017, 16:52

  • Powiększ tekst

Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski oraz wiceprzewodniczący CBRC (China Banking Regulatory Commission - chiński nadzór bankowy - PAP) Wang Zhaoxing podpisali w czwartek w Pekinie Memorandum of Understanding, określające współpracę między obiema instytucjami w zakresie nadzoru nad sektorem bankowym - poinformowała KNF w komunikacie.

Obecne porozumienie stanowi uaktualnienie porozumienia podpisanego w 2005 r. Głównym celem wprowadzonych zmian jest uwzględnienie zwiększenia aktywności chińskich instytucji bankowych na rynku polskim. Najważniejsze kwestie objęte porozumieniem dotyczą: współpracy i wymiany informacji na potrzeby sprawowania nadzoru bankowego w obu krajach zarówno w warunkach normalnych, jak i w sytuacji kryzysowej - głosi komunikat.

Porozumienie, według KNF, dotyczy również współpracy pracowników obu instytucji przy przeprowadzaniu inspekcji oraz w ramach procedury oceny ewentualnych przejęć i połączeń oraz wydawania zgody na rozpoczęcie działalności.

Po podpisaniu porozumienia odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono m.in. sytuację makroekonomiczną w Polsce i Chinach, poruszono temat wyzwań nadzorczych, w tym przede wszystkim dotyczących branży Fintech. Przedstawiciele KNF przedstawili prezentację odnośnie rozwoju sektora Fintech w Polsce - czytamy w komunikacie.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych