Informacje

Fot. Fratria/Andrzej Skwarczynski
Fot. Fratria/Andrzej Skwarczynski

Kasa Krajowa: Zarząd komisaryczny w SKOK Rafineria nie był konieczny

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 czerwca 2017, 17:16

    Aktualizacja: 14 czerwca 2017, 17:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Wprowadzenie zarządu komisarycznego przez Komisję Nadzoru Finansowego do SKOK Rafineria nie było konieczne - podkreśliła w komunikacie Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Jej zdaniem program naprawczy w SKOK Rafineria zaczął przynosić rezultaty

Kasa Krajowa wyraża swoje zaniepokojenie podjętą przez KNF decyzją. W ocenie Kasy Krajowej przyjęcie tak radykalnego rozwiązania, w sytuacji gdy SKOK Rafineria realizowała Program Postępowania Naprawczego, który został pozytywnie zaopiniowany przez Kasę Krajową, a jego realizacja zaczęła przynosić widoczne rezultaty, nie było konieczne - podkreślił w środowym komunikacie rzecznik Kasy Krajowej Mariusz Wielebski.

Jak dodał, od marca br. w SKOK-u Rafineria zaczął działać nowy zarząd, który opracował program postępowania naprawczego, "oceniony jako realny w realizacji".

KNF jest w posiadaniu tego planu i choć dotąd nie wypowiedziała się oficjalnie na jego temat to zarząd SKOK-u Rafineria został na 2O czerwca zaproszony do KNF-u na rozmowy - podkreślono.

Rzecznik Kasy Krajowej wskazał, że komunikat KNF jednocześnie zobowiązuje zarządcę komisarycznego do wypracowania koncepcji restrukturyzacji Kasy lub opracowania i uzgodnienia z KNF-em programu postępowania naprawczego.

W tej sytuacji Kasa Krajowa deklaruje swoją gotowość do współpracy zarówno z zarządcą komisarycznym jak i Komisją w celu możliwie najbardziej efektywnego zabezpieczenia interesów członków spółdzielczej kasy - zapewniono.

Według Kasy Krajowej, realizacja opracowanego programu naprawczego byłaby racjonalna i pomogłaby poprawić sytuację w SKOK Rafineria.

Jednakże Kasa Krajowa gotowa jest wziąć udział także w przygotowaniu innych rozwiązań. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym, elementem utrudniającym zrozumienie podjętych przez KNF wobec SKOK Rafineria działań, jest fakt przyznania i wypłacenia przez Kasę Krajową w maju tego roku pomocy stabilizacyjnej dla SKOK-u Rafineria, co zapewniło jej w wystarczającym stopniu równowagę sytuacji ekonomicznej - dodał rzecznik Kasy Krajowej.

W środę KNF poinformowała, że jednogłośnie ustanowiła zarządcę komisarycznego w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Rafineria w Gdańsku (SKOK Rafineria).

Zarządcą komisaryczną została Elżbieta Staniszewska-Antoniak. Będzie ona kierować procesem restrukturyzacji oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.

Komisja przypomniała, że depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze