Informacje

Na łamach nowego numeru „wSieci”: Spółki energetyczne na wysokiej fali

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 czerwca 2017, 12:29

  • 0
  • Powiększ tekst

W nowym wydaniu tygodnika Maciej Wośko rozmawia z ministrem energii, Krzysztofem Tchórzewskim. Szef resortu energetycznego przedstawia politykę współpracy rządu z przedsiębiorcami oraz wyniki spółek energetycznych z I kwartału

Minister Tchórzewski mówi o bezpieczeństwie państwa w kontekście wyników ekonomicznych, a także o reakcji rynku na inicjatywy rządowe. Wskazuje także, w którym aspekcie przewidywania niektórych ekspertów okazały się nietrafne. Minister przedstawia również efekty zmiany polityki dywidendowej oraz wpływ długofalowych strategii rozwoju na zainteresowanie danych inwestorów. Przytacza przykłady konkretnych spółek i ich dotychczasowe osiągnięcia, a także oceny analityków oraz planowane strategie.

Minister Tchórzewski wypowiada się również na temat nowego kierunku rozwojowego w segmencie energetyczno-wydobywczym – realizacji założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Sektor energetyczny w najbliższych latach stanie przed nowymi wyzwaniami. Wśród naszych priorytetów są m.in. dalsza restrukturyzacja górnictwa i wykorzystanie w energetyce nowoczesnych technologii węglowych, a także rozwój innowacji, takich jak elektromobilność. Chcemy wprowadzić polską energetykę na drogę modernizacji, innowacji i poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych oraz biznesowych. Proces ten powinien przynieść nowe szanse i wyzwania dla liderów i uczestników rynku energii. Dzięki rozwiązaniom, które dziś wdrażamy, chcemy wzmocnić konkurencyjność polskiej energetyki. Zamierzamy to osiągnąć m.in. poprzez wykorzystanie rodzimych innowacji dla rozwoju przemysłowego, zmniejszenie jednostkowego zużycia energii i surowców oraz synergię w działaniu przedsiębiorstw, instytucji publicznych i nauki. Mamy także świadomość, że rozwój innowacji, w szeroko rozumianym obszarze energetyki, wymaga przełamania istotnych barier finansowych czy tych związanych z koniecznością wypracowania nowych modeli biznesowych. Jednak takie zmiany są niezbędne, aby zapewnić konkurencyjność w przyszłości – mówi minister Tchórzewski.

Na łamach tygodnika również wywiady – z prezesem zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Henrykiem Baranowskim oraz prezesem Grupy Tauron, Filipem Grzegorczykiem.

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników niezależności energetycznej, na poziomie 70 proc. Średnia unijna to 40–45 proc. To powód do dumy, a nie do wstydu – zauważa prezes Henryk Baranowski. Prezes Grupy Tauron mówi natomiast o łączeniu bezpieczeństwa energetycznego z interesem akcjonariuszy: W przypadku Tauronu mamy dwa silne kontrapunkty – bezpieczeństwo energetyczne, które – no cóż̇ – nie zawsze jest rentowne i z drugiej strony – interes akcjonariuszy.

Cały wywiad z ministrem energetyki Krzysztofem Tchórzewskim oraz prezesami Filipem Grzegorczykiem i Henrykiem Baranowskim w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 12 czerwca br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze