Czy Amerykanie pomogą nam w programie jądrowym ?
Minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany w środę w Sejmie o to, czy spodziewa się przełomu w sprawie polskiego programu jądrowego po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA powiedział, że jest tu spora wola współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych.
Jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego. My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Ja informowałem na spotkaniach ministrów energii o tym, że Polska poszukuje nie tylko technologii, ale i partnerów - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany, czy spodziewa się przełomu po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej.
Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych” - poinformował Tchórzewski. „Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych - dodał. Minister podkreślił, że „różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane”.
Taką deklarację rząd Polski złożył Komisji Europejskiej, że będziemy szli w kierunku programu jądrowego, w związku z tym, że KE notyfikowała nam pomoc publiczną i zgodziła się na to, żeby energetyka węglowa w Polsce funkcjonowała jeszcze przez dziesiątki lat - powiedział.
Minister podkreślił, że Polska musi obniżyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery.
Tego nie jesteśmy w stanie osiągnąć w tej części energetyki konwencjonalnej nie jesteśmy w stanie osiągnąć bez energetyki jądrowej - ocenił.
Minister dodał, że prowadzone są intensywne działania związane z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE).
Dosyć intensywnie w tej dziedzinie działamy w kierunku możliwości także wyjścia i na morze i co można - na lądzie. Tutaj też nastawienie społeczeństwa zmienia się”. Tchórzewski poinformował, że jeśli chodzi o fotowoltaikę, to „zgłaszane są możliwości”. „Cieszę się, że dużo ze Śląska - mówił.
Popołudniu pojawił się tweet Wojciecha Jakubika redaktora naczelnego Biznes Alert według którego, Polska i USA podpisały memorandum o współpracy w energetyce jądrowej.
SzSz (PAP)