Informacje

Theresa May zawarła umowę z Demokratyczną Partią Unionistyczną. Cena poparcia rządu to miliard funtów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 czerwca 2017, 13:48

    Aktualizacja: 26 czerwca 2017, 13:48

  • 0
  • Powiększ tekst

Liderka północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster i przywódczyni Partii Konserwatywnej, premier Wielkiej Brytanii Theresa May podpisały w poniedziałek w Londynie porozumienie o poparciu mniejszościowego rządu May

Porozumienie zawarto w siedzibie brytyjskiej premier na Downing Street.

DUP wesprze konserwatywny rząd w głosowaniach w sprawie mowy tronowej, budżetu oraz ustawodawstwa związanego z Brexitem i bezpieczeństwem narodowym - oświadczyła premier May.

Rzecznik brytyjskiego rządu przekazał, że wszystkie dokumenty dotyczące umowy zostaną opublikowane tak szybko, jak to możliwe.

Dziennik "The Sun" poinformował, że brytyjska premier zgodziła się na dodatkowy 1 mld funtów (1,13 mld euro) dla Irlandii Północnej w zamian za poparcie jej mniejszościowego rządu przez DUP. Informacje te potwierdziła Foster, która z zadowoleniem powitała zgodę na wsparcie finansowe o tej wartości dla Irlandii Północnej w ciągu dwóch lat.

W ocenie przywódczyni DUP porozumienie z torysami zapewni W. Brytanii stabilny rząd. Foster poinformowała również, że jej partia i brytyjski rząd ustanowiły komitet koordynacyjny. Foster zaznaczyła, że DUP zgodziła się na wypełnienie przez W. Brytanię natowskich celów dotyczących wydatków na obronność.

Krótko po wyborach parlamentarnych z 8 czerwca, w których Partia Konserwatywna straciła bezwzględną większość w Izbie Gmin, May zaczęła zabiegać o poparcie DUP w nadziei, że porozumienie z tą partią pozwoli torysom na utrzymanie władzy dzięki wspieraniu ich rządu w głosowaniach dotyczących wotum zaufania i wydatków budżetowych. Partia Konserwatywna zdobyła 318 mandatów, a DUP 10 w liczącej 650 deputowanych Izbie Gmin.

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze