Informacje

Polski Fundusz Rozwoju określi kluczowe potrzeby inwestycyjne samorządów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 czerwca 2017, 16:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Polski Fundusz Rozwoju określi najważniejsze potrzeby inwestycyjne samorządów podczas spotkań w ramach "Pakietu dla miast średnich" - poinformował we wtorek prezes PFR Paweł Borys.

"Pakiet dla średnich miast" wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju; dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców, będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich - to 255 miejscowości w całej Polsce.

W kwietniu bieżącego roku w Przemyślu oficjalnie zainaugurowaliśmy rozpoczęcie +Pakietu dla miast średnich+. W dniu dzisiejszym mówimy już o konkretach, jak wyobrażamy sobie to wsparcie, jakie nabory będą specjalnie dedykowane dla miast średnich, jakie jeszcze różne instrumenty będą specjalnie przyszykowane przez Ministerstwo Rozwoju, ale także przez jednostki, z którymi współpracujemy dla miast średnich - powiedział we wtorek wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak na briefingu prasowym nt. wsparcia rozwoju średnich miast "Nowe podejście - nowe możliwości".

Wiceminister przypomniał, że kwota, którą udało wygospodarować na wsparcie dla miast średnich wynosi ok. 2,5 mld zł.

Dodatkowo uruchomiliśmy Fundusz Inwestycji Samorządowych, działający pod egidą Polskiego Funduszu Rozwoju, który wynosi 400 mln zł, i dodatkowo również wsparcie doradcze specjalnie dedykowane dla miast średnich - wskazał.

Rolą PFR jest - jak mówił prezes funduszu Paweł Borys - zapewnienie samorządom informacji nt. dostępnych instrumentów finansowych. Tłumaczył, że chodzi o to, aby "samorządy mogły otrzymać kompleksową wiedzę na temat wszystkich dostępnych środków pochodzących ze środków unijnych, instrumentów wdrażanych bezpośrednio przez Ministerstwo Rozwoju, czy w ramach instrumentów dostępnych przez różne inwestycje".

Nasza rola w tej chwili będzie polegała na tym, żeby wspólnie z samorządami zidentyfikować jak najszybciej ich kluczowe potrzeby inwestycyjne - wskazał prezes PFR.

Dodał, że spotkania z samorządami będą służyły dopracowaniu ich planów inwestycyjnych oraz dobieraniu jak najlepszych instrumentów finansowych, służących temu, żeby te inwestycje sfinansować.

Pakiet - jak tłumaczył prezes - obejmuje dwie kategorie instrumentów.

Z jednej strony mówimy o środkach unijnych, które są w kwestii Ministerstwa Rozwoju. Dostępne są również instrumenty finansowania PFR, które mają charakter bardziej środków zwrotnych, czyli inwestycyjnych – to inwestycje kapitałowe, inwestycje samorządowe, gdzie mamy 400 mln zł przeznaczonych na taki cel. To także oczywiście potencjalne kredyty, gwarancje, środki i fundusze, które leżą w gestii Banku Gospodarstwa Krajowego, który w zeszłym roku został dokapitalizowany i w tej chwili dysponuje znaczącym potencjałem udzielania tego typu finansowania - dodał.

Hamryszczk podkreślił, że "miarą sukcesu projektu jest wzmocnienie przedsiębiorczości w miastach średnich, zahamowanie procesów depopulacyjnych, procesów migracyjnych i (...) likwidacja bądź wyhamowanie tracenia przez miasta średnie funkcji społeczno-gospodarczych, które obserwowaliśmy w ostatnich dziesięcioleciach".

Szczególnego wsparcia w ramach programu wymagają 122 ośrodki miejskie, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z Krajowych Programów Operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020.

PFR w pilotażu programu dla średnich miast prowadzi spotkania przedinwestycyjne w siedzibie PFR w Warszawie. Potrzeby inwestycyjne należy zgłaszać na specjalnym formularzu, który dostępny jest na stronie www.pfr.pl

Nabór do pilotażu rozpocznie się 17 lipca 2017 r. Ostateczny termin składania formularzy zgłoszeniowych upływa 31 sierpnia 2017 r.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze