Informacje

Rozpoczęło się posiedzenie rządu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lipca 2017, 15:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Rząd, na rozpoczętym po godz. 15 posiedzeniu, zajmie się propozycją szybszego uruchomienia części systemu CEPiK 2.0 dotyczącej centralnej ewidencji pojazdów, a także projektem, który od początku 2019 r. wprowadza opłatę recyklingową za oferowane w sklepach torebki foliowe na zakupy

Projekt zmiany w Prawie o ruchu drogowym, którym zajmą się ministrowie zakłada, że System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) zostanie uruchomiony w zakresie centralnej ewidencji pojazdów 30 października tego roku - pierwotnie planowano, że stanie się to w czerwcu 2018 roku.

Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji powiedział PAP, że przyspieszone zostaje wejście w życie części dotyczącej ewidencji pojazdów i np w internecie będą udostępniane dane dotyczące przeglądów samochodów ze stacji kontroli pojazdów.

Celem projektu informatycznego CEPiK 2.0 jest przebudowa i modernizacja centralnej ewidencji pojazdów (CEP), centralnej ewidencji kierowców (CEK), a także centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych (CEPKP). Mają z niego korzystać m.in. starostwa powiatowe, policja, Główny Urząd Transportu Drogowego, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, ośrodki szkolenia kierowców czy stacje kontroli pojazdów.

Ministrowie zajmą się także projektowanymi zmianami w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska, który chce zachęcić do używania toreb wielokrotnego użytku.

Projekt zakłada, że od 1 stycznia 2019 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą już oferowane darmo w punktach sprzedaży. Zostaną one objęte symboliczną opłatą (tzw. opłatą recyklingową), która będzie doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą.

Ponadto rząd zajmie się też uchwałą dot. "Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020", która ma na celu dostosowanie jej zapisów do zaktualizowanej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Uchwała zakłada m.in. wsparcie procesów gospodarki cyfrowej.

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający strategię inwestowania puli funduszy europejskich m.in. w ramach polityki spójności. Unijna polityka spójności ma na celu wspieranie działań prowadzących do wyrównania warunków ekonomicznych i społecznych we wszystkich regionach UE, w tym w Polsce.

Ministrowie omówią również projektem zmiany Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Zmiany w programie wynikają z konieczności dostosowania jego zapisów do zmienianej Umowy Partnerstwa, która jest dokumentem wyznaczającym ramy dla wdrażania funduszy unijnych, a tym samym wpływa na programy operacyjne.

Rada Ministrów rozpatrzy także projekt zmian w ustawie o dozorze technicznym zgodnie, z którym Urząd Dozoru Technicznego będzie kontrolował sprawność urządzeń służących do odzyskiwania oparów paliwa na stacjach. Kontrolowane mają być urządzenia służące do odzyskiwania oparów paliwa podczas tankowania pojazdów silnikowych na stacjach. Zmiana ustawy wynika z konieczności wdrożenia unijnych przepisów.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze