Informacje

Prawie 500 rodzin chętnych na 186 mieszkań plus. Z programu chcą skorzystać rodziny nawet z Anglii

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 lipca 2017, 13:36

  • Powiększ tekst

Blisko 500 wniosków złożyli chętni na Mieszkanie plus w Białej Podlaskiej -powiedziała Bernadeta Puczka, prezes tamtejszego Zakładu Gospodarki Lokalowej. Ankiety od chętnych zbierane są od 30 czerwca, lista nie jest zamknięta

W Białej Podlaskiej w ramach programu Mieszkanie plus powstanie 186 mieszkań.

W sierpniu chcemy przykryć bloki dachami. Planujemy, aby lokatorzy zamieszkali w nowym domu w czerwcu 2018 roku. Wstępna ankieta kwalifikacyjna została uruchomiona, abyśmy mogli się zorientować, ile osób będzie chętnych na Mieszkanie plus. Pierwsza osoba wpisała się po dwóch minutach po uruchomieniu listy, tuż po północy - przyznała Bernadeta Puczka.

Do środy ankietę wypełniło 497 rodzin.

Większość pochodzi z Białej Podlaskiej, ale ok. 10 proc. stanowią wnioski spoza miasta. Mamy chętnych z Bydgoszczy, Warszawy, Gdańska, ale także z Anglii, Irlandii i Niemiec- dodała.

Prezes powiedziała, że większość chętnych to rodziny, często wielodzietne, ale "są także młode małżeństwa, a nawet bezdomni, którzy mogą pochwalić się dochodami". Ankieta nie jest zamknięta.

Domy w Białej Podlaskiej budowane są w ramach pilotażu programu Mieszkanie plus, prowadzonego przez BGK Nieruchomości. Jak informował jeszcze w czerwcu prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, koszt m kw wyniesie tutaj 1860 zł netto. Dodał, że BGKN wyłożył na tę inwestycję 20 mln zł, które zostaną w mieście, bo przetargi na budowę wygrały "trzy lokalne firmy".

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, będącego częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), przyjętego przez rząd we wrześniu 2016 roku. Zakłada on zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

W ramach pilotażu części komercyjnej trwają już budowy domów m.in. w Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie. Na początku lipca BGKN poinformował, że w budowie jest już ponad 1,2 tys. mieszkań, a łączna wartość inwestycji w ramach programu wynosi 2 mld zł. Ponadto - jak wynika z danych banku – w ramach programu jest już 1 mln metrów kwadratowych powierzchni działek.

BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.

PAP, MS

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych