Informacje

We wrześniu w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 sierpnia 2017, 11:28

  • 1
  • Powiększ tekst

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT - zapowiedział w poniedziałek Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15. Ocenił, że celem komisji powinno być "poprawienie wydolności" instytucji skarbowych, zajmujących się ściągalnością podatku VAT.

Poseł, który był gościem Polsat News podkreślił, że wyłudzenia VAT "to poważny problem państwa polskiego" ponieważ "społeczeństwu przeciekają przez palce miliardy złotych".

"Na najbliższym, pierwszym po tej przerwie wakacyjnej posiedzeniu Sejmu, złożymy taki wniosek, projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej" - zapowiedział.

Wskazał, że komisji ds. wyłudzeń VAT powinno "przede wszystkim zależeć, by poprawić prawo podatkowe, aby struktura urzędów skarbowych, instytucji skarbowych zajmujących się ściągalnością podatku VAT, była jak najbardziej wydolna".

Dodał, że posłowie Kukiz'15 z zadowoleniem przyjęli wypowiedź wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego, który na antenie TV Trwam poparł pomysł powołania sejmowej komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT. "Bardzo się cieszymy, że w minionym tygodniu wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki przychylił się do naszej propozycji, aby powstała komisja śledcza" - powiedział Rzymkowski.

Klub Kukiz'15 zapowiadał wcześniej, że taki wniosek - o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT - złoży jesienią; według posłów proceder miał miejsce za rządów PO-PSL. Pomysł popiera m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W ubiegłym tygodniu "zadeklarował swoje pełne poparcie dla idei" i podkreślił, że może chodzić o strat rzędu "200-250 mld zł".

Od marca 2016 r. w śledztwach dot. wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad 2 tys. osób; według śledczych mogły one spowodować straty sięgające ponad 13,9 mld zł.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze