Informacje

wikipedia.pl
wikipedia.pl

Do władz stołecznego lotniska wpłynęło blisko 150 wniosków ws. odszkodowań za nadmierny hałas

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 stycznia 2012, 14:29

    Aktualizacja: 23 stycznia 2012, 14:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Ok. 150 wniosków z prośbą o pokrycie kosztów izolacji akustycznej w domach lub wykup nieruchomości z powodu utraty ich wartości wpłynęło do władz warszawskiego Lotniska Chopina od okolicznych mieszkańców - poinformował dyrektor portu Michał Marzec.

Chodzi o utworzony w sierpniu ub.r. Obszar Ograniczonego Użytkowania (OOU) wokół lotniska Chopina. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął wtedy uchwałę o ustanowieniu takiego obszaru. Zgodnie z nią mieszkańcy okolicznych dzielnic i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i  Michałowic, mogą składać wnioski do władz lotniska m.in. z prośbą o wykonanie izolacji akustycznych w ich mieszkaniach, domach.

Wpłynęło do nas ok. 150 wniosków od mieszkańców z prośbą zarówno o izolację akustyczną, jak i o pokrycie zmniejszenia wartości nieruchomości

- powiedział Marzec.

Wyjaśnił, że podmiot zarządzający portem nie jest zobowiązany do wypłacania odszkodowań za hałas spowodowany przez funkcjonowanie lotniska.

Mamy prawo wypłacić pieniądze w trzech przypadkach: pokrycia kosztów inwestycji antyhałasowych, wyrównania straty wartości nieruchomości i ostatni, kiedy zdecydujemy się na wykup nieruchomości

- powiedział.

Po otrzymaniu odpowiedniego wniosku lotnisko zleca ekspertyzę w celu określenia, czy w danym obiekcie przekroczone są dopuszczalne normy hałasu i na jej podstawie określa rodzaj izolacji akustycznych, jakie należy zastosować. Koszty realizacji tej inwestycji ponosi lotnisko.

W tym roku na te cele w budżecie zarezerwowaliśmy ok. 25 mln zł. Na razie jeszcze żadnych wydatków nie ponieśliśmy. Ale procedury się toczą i pierwsze wnioski zostaną sfinansowane w przeciągu kilku najbliższych tygodni

- powiedział Marzec.

Wnioski można składać przez dwa lata od wejścia w życie uchwały o Obszarze Ograniczonego Użytkowania, czyli do 3 sierpnia 2013 r.

Z chwilą utworzenia OOU zarządzający lotniskiem zobowiązany jest do prowadzenia działalności w taki sposób, aby nie powodowała ona przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu lotniczego poza granicami tego obszaru. Oznacza to w dłuższej perspektywie ograniczenie rozwoju lotniska, ze względu na konieczność utrzymania ruchu lotniczego na takim poziomie, aby zasięg ponadnormatywnego hałasu, generowanego w wyniku startów, lądowań i przelotów, mieścił się w granicach OOU.

Lotnisko Chopina uruchomiło infolinię telefoniczną, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat funkcjonowania Obszaru oraz zasadach rozpatrywania składanych przez mieszkańców wniosków. Infolinia pod numerem 22 574 04 05 czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-17. Więcej informacji można również znaleźć na stronie internetowej www.odpowiedzialnelotnisko.pl.

PAP, mall

Powiązane tematy

Komentarze