Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Lotnisko Chopina i wnioski od okolicznych mieszkańców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 kwietnia 2013, 11:24

  • 0
  • Powiększ tekst

334 wniosków o pokrycie kosztów izolacji akustycznej w domach lub o wykup nieruchomości z powodu utraty jej wartości wskutek hałasu wpłynęło do władz warszawskiego Lotniska Chopina od okolicznych mieszkańców - poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski.

Chodzi o mieszkańców z utworzonego w sierpniu 2011 r. Obszaru Ograniczonego Użytkowania (OOU) wokół Lotniska Chopina. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął wtedy uchwałę o ustanowieniu takiego obszaru. Zgodnie z nią mieszkańcy okolicznych dzielnic i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i  Michałowic, mogą składać wnioski do władz lotniska m.in. z prośbą o wykonanie izolacji akustycznych w ich mieszkaniach, domach.

"Od momentu ustanowienia Obszar Ograniczonego Użytkowania wpłynęły do nas 334 wnioski od mieszkańców. 286 dotyczyło wykonania izolacji akustycznych, pozostałe 48 - wypłaty odszkodowania lub wykupu nieruchomości" - powiedział Przybylski.

Wyjaśnił, że dotychczas wykonano 20 ekspertyz akustycznych. "Po wykonanych ekspertyzach wnioskodawcy przedstawiają kosztorys realizacji inwestycji, który po naszej akceptacji umożliwia podpisanie umowy trójstronnej i w efekcie wykonanie izolacji akustycznych na nasz koszt" - powiedział.

Dodał, że w ostatnich tygodniach do władz portu zaczęły wpływać kosztorysy mieszkańców do zaopiniowania.

Przypomniał, że władze lotniska po otrzymaniu wniosku o wykonanie izolacji akustycznej, zlecają i ponoszą koszty przeprowadzenia ekspertyzy w celu określenia, czy w mieszkaniu, domu przekroczone są dopuszczalne normy hałasu.

"Na podstawie uzyskanych wyników określany jest rodzaj izolacji akustycznych, które należy zastosować w danej nieruchomości" - powiedział.

Wnioski można składać przez dwa lata od wejścia w życie uchwały o Obszarze Ograniczonego Użytkowania, czyli do 3 sierpnia 2013 r.

Z chwilą utworzenia OOU zarządzający lotniskiem zobowiązany jest do prowadzenia działalności w taki sposób, aby nie powodowała ona przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu lotniczego poza granicami tego obszaru. Oznacza to w dłuższej perspektywie ograniczenie rozwoju lotniska, ze względu na konieczność utrzymania ruchu lotniczego na takim poziomie, aby zasięg ponadnormatywnego hałasu, generowanego w wyniku startów, lądowań i przelotów, mieścił się w granicach OOU.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln osób. Od początku 2013 r. lotniska obsłużyło 1,31 mln pasażerów.

(PAP)

aop/ mki/

Powiązane tematy

Komentarze