Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

150 milionów złotych strat dla gospodarstw rolnych z powodu opadów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 13 czerwca 2013
  • 09:23
  • 0
  • Tagi: gospodarka polityka rolnictwo rolnik strata finansowa
  • Powiększ tekst

150 mln zł wynoszą obecnie straty gospodarstw rolnych z powodu obfitych opadów - poinformował dziś minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Dodał, że straty dotyczą ponad 100 tys. gospodarstw.

Kalemba powiedział w Polsat News, że komisje wojewodów ciągle jeszcze szacują szkody rolników. Zapewnił, że w takich sytuacjach rząd ma wypracowany system udzielania pomocy w formie kredytów klęskowych. Szef resortu rolnictwa poinformował, że najwięcej strat odnotowało ponad 80 tys. gospodarstw w województwie łódzkim oraz kilka tysięcy gospodarstw w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, mazowieckim i podkarpackim.

Kalemba pytany, czy ta sytuacja przełoży się na wzrost cen produktów rolnych, odparł: "Uważam, że nie; zjawiska takie w tych proporcjach występują co roku".

Rolnicy mogą ubiegać się o kredyty preferencyjne obrotowe i inwestycyjne; wysokość oprocentowania tych kredytów zależeć będzie od wielkości poniesionych strat. Mogą również składać wnioski indywidualne o rozłożenie składek do KRUS na raty. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą zastosować ulgę w podatku rolnym wobec poszkodowanych.

(PAP)

dol/ je/ jra/

Komentarze