Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Gronkiewicz-Waltz walczy o rodziców przedszkolaków, oferując dodatkowe 2 godz. za darmo

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 9 sierpnia 2013, 13:32

    Aktualizacja: 9 sierpnia 2013, 14:43

  • 3
  • Powiększ tekst

Od 1 września ok. 50 tys. warszawskich dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skorzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych - zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Miasto przeznaczy na ten cel 10 mln zł.

W piątek prezydent odwiedziła jedno z warszawskich przedszkoli na Mokotowie, gdzie trwa akcja "Lato w mieście", dzięki której rodzice w wakacyjnym okresie mogą zostawić pod opieką swoje dzieci. "Przedszkole, w którym jesteśmy, nie jest wyjątkiem - w letnich miesiącach pracuje ich aż 181" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent przypomniała, że od 1 września 2013 r. edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa, a opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt dzieci w przedszkolu będą niższe. "W przypadku Warszawy nie będzie to 3 złote za godzinę, tylko 1 zł za godzinę" - powiedziała.

Zapowiedziała też, że od 1 września każde dziecko w przedszkolu i oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej będzie mogło bezpłatnie korzystać z dodatkowych zajęć. "Rodzice będą mogli za darmo posłać swoje dzieci na dwie godziny tygodniowo dodatkowych zajęć" - mówiła prezydent.

Rodzaj dodatkowych zajęć będą mogli wybrać rodzice, którzy dotychczas je opłacali. Do tej pory najczęściej były to zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, rytmiki i języka angielskiego. W ocenie ratusza, koszt zajęć dodatkowych wyniesie ok. 10 mln zł rocznie, które uda się wygospodarować dzięki nowym dopłatom do przedszkoli z budżetu państwa.

"Rozwój przedszkoli i żłobków to pierwszoplanowe zadanie gminy. Rodzice mogą wrócić do pracy, gdy wiedzą, że mają zapewnioną dobra opiekę nad dziećmi. W związku z tym to jest nasz priorytet" - powiedziała prezydent. Przekonywała też, że władze Warszawy, pod jej kierownictwem, dobrze dbają o przedszkola. Przypomniała, że od 2007 r. liczba miejsc przedszkolnych zwiększyła się w Warszawie o 13 tys. "Do końca przyszłego roku to będzie jeszcze kolejne 1750 nowych miejsc, czyli w sumie to będzie prawie 15 tys." - dodała Gronkiewicz-Waltz.

Zwróciła też uwagę na inwestycje miasta w rozwój oświaty; stolica przeznacza na nią 20 proc. swojego budżetu. "W ciągu całej kadencji na ten cel wydaliśmy prawie 2 mld zł" - mówiła prezydent.

Podała też, że w Warszawie edukacją przedszkolną objętych jest ok. 97 proc. dzieci w wieku od 3 do 5 lat. To o 11 proc. więcej, niż wynosi średnia dla miast w kraju.

(PAP)

 

 

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

Coś dla naszych pociech!

Polecamy wSklepiku.pl:"Smerfy Smerfozabawy"

Opracowanie Zbiorowe

Dołącz do sympatycznych Smerfów i baw się z nimi, kolorując oraz rozwiązując smerfastyczne łamigłówki.
Z okładki książki możesz wyciąć śliczną ramkę na zdjęcie z zabawnym Smerfem.
Książka na podstawie filmu kinowego "Smerfy 2".

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze