Informacje

Fot.Internet/Metro Warszawskie
Fot.Internet/Metro Warszawskie

II linia metra dopiero w 2022 r.? Taki ma plan Gronkiewicz-Waltz, który warszawiaków będzie kosztować 25,5 mld zł

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 24 czerwca 2014, 07:52

  • 1
  • Powiększ tekst

W latach 2014 - 2022 Warszawa zamierza wydać na inwestycje 25,5 mld zł - mniej więcej tyle, ile przez ostatnie osiem lat. W tym czasie powstać ma prawie cała II linia metra i obwodnica śródmiejska - poinformowała w poniedziałek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak wyjaśniła, na zaplanowanej na czwartek sesji miejscy radni będą rozpatrywać zgłoszony przez ratusz projekt zmian w wieloletniej perspektywie finansowej. Zakłada on zwiększenie wydatków w latach 2014-2022 o ponad 7 mld zł.

Prezydent powiedziała, że wśród planowanych w tym czasie inwestycji jest m.in. - po zakończeniu budowy centralnego odcinka - powstanie kolejnych sześciu stacji II linii metra na prawym brzegu Wisły i pięciu w stronę Bemowa.

"Praktycznie II linia metra powinna być zakończona. Przynajmniej tam, gdzie są duże osiedla i mieszkańcy" - powiedziała.

Dodała, że jeszcze w tym roku ma zostać wydane pozwolenie na budowę trzech stacji na wschód od centralnego odcinka (Szwedzka, Targówek 1, Targówek 2) i trzech na zachód (Wolska, Moczydło, Księcia Janusza).

Odpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent Jacek Wojciechowicz poinformował, że ratusz jest "na dobrej drodze", by na budowę kolejnych stacji pozyskać finansowanie unijne.

Na inwestycje infrastrukturalne miasto chce wydać 7,6 mld zł, w tym 2,8 mld na budowę drogowych połączeń między dzielnicami (m.in. na most Krasińskiego) i 980 mln zł na obwodnicę śródmiejską na odcinku między Rondem Wiatraczna a ul. Radzymińską. Modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej ma pochłonąć 3,8 mld zł.

Na rozwój komunikacji miejskiej miasto planuje wydać w najbliższych latach ponad 3,2 mld zł - na zakup kolejnych wagonów metra, tramwajów, pociągów SKM i autobusów. W obszarze obejmującym nie tylko Warszawę, ale także gminy ościenne, powstać ma ponad 200 km nowych ścieżek rowerowych za kwotę ponad 260 mln zł i 30 nowych parkingów "Parkuj i Jedź" - za 153 mln zł.

Wśród planowanych inwestycji z zakresu ochrony zdrowia, na które w sumie miasto ma wydać 836 mln zł, Wojciechowicz wymienił m.in. szpital południowy (za 421,8 mln zł; prawdopodobnie w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na jego budowę).

Wiceprezydent Włodzimierz Paszyński powiedział o inwestycjach w zakresie edukacji. Ok. 500 mln zł ratusz planuje wydać m.in. na budowę szkół, zwłaszcza podstawowych, w szybko rozwijających się dzielnicach, w których dziś ich brakuje - m.in. na Białołęce i w Wilanowie.

Zapowiedział też, że do 2018 r. w mieście powstanie 4 tys. dodatkowych miejsc w przedszkolach (za 124 mln zł) i co najmniej 2,5 tys. miejsc w żłobkach (117 mln zł).

Paszyński poinformował ponadto, że do 2022 r. Warszawa wyda 260 mln zł na budowę nowych mieszkań komunalnych (w ostatnich ośmiu latach oddano ich ponad 2,3 tys., w planach jest kolejnych 700).

Wiceprezydent Michał Olszewski powiedział z kolei, że na zmiany w przestrzeni publicznej Warszawa chce wydać 1,2 mld zł. W planach jest m.in. stworzenie nowego centrum miasta - ograniczonego ul. Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, Traktem Królewskim i ul. Królewską. W ramach tego planu w tym roku zrealizowana ma być modernizacja ul. Świętokrzyskiej, a w niedługim czasie zrewitalizowany będzie plac Małachowskiego.

"W ramach tego programu będą też realizowane przedsięwzięcia dotyczące uporządkowania infrastruktury na pl. Defilad i związane z uspokajaniem ruchu" - zaznaczył Olszewski.

Ok. 220 mln zł miasto chce przeznaczyć na rewitalizację Pragi (jej program trafi do rady miasta prawdopodobnie jesienią). Taką samą kwotą zostanie wsparty rozwój najbliższego otoczenia Wisły. W planach jest m.in. budowa bulwarów nad rzeką dalej na południe oraz miasteczka wodnego na cyplu czerniakowskim.

Miasto chce inwestować także w kulturę. Na ten cel przeznaczy w najbliższych latach ponad 620 mln zł. Za kwotę 270 mln ma powstać m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a za 170 mln zł - Teatr Rozmaitości. Modernizacja pozostałych teatrów i innych obiektów pochłonie kolejne 148 mln zł. (PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze