Informacje

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Watykan odpoczywa, ale papież pracuje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 sierpnia 2013, 14:15

  • 0
  • Powiększ tekst

Rzym, upały i okres wakacyjny to czas kiedy watykańscy urzędnicy przerywają swoją pracę, aby udać się na urlop. Jednak papież Franciszek, który jest „wulkanem o niewyczerpanej sile” pomimo kulminacji sierpniowych upałów pracuje.

Zgodnie z zapowiedziami papież nie wyjechał na wakacje - a nie robił tego także jako arcybiskup Buenos Aires - i pracuje w watykańskim Domu świętej Marty, w którym mieszka od konklawe. Letnia przerwa nie dotyczy natomiast specjalnych komisji, powołanych przez Franciszka w celu przygotowania reformy Kurii Rzymskiej, watykańskiego banku IOR oraz zmian w strukturze ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej. Czasu, jak zauważają watykaniści, nie jest dużo, bo pierwsze konkretne plany wielkiej reformy papieża Franciszka mają być realizowane począwszy od października.

Za zapowiedź być może rychłych już decyzji personalnych komentatorzy uznali czwartkowe spotkanie nowego biskupa Rzymu z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i dziekanem kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano w Castel Gandolfo. Zdaniem watykanistów jednym z tematów rozmowy była przyszłość kardynała Bertone, którego dymisji – po siedmiu latach spędzonych u boku Benedykta XVI, a następnie na początku pontyfikatu jego następcy - należy oczekiwać w najbliższym czasie.

Kilka dni wcześniej kardynał Bertone kończąc wakacje w letnim domu w gminie Introd w Alpach, gdzie wypoczywali Jan Paweł II i Benedykt XVI, powiedział, że wraca do pracy w Rzymie. "Jadę wykonać zadania, jakie papież Franciszek, który jest wulkanem o niewyczerpanej sile, powierza nam we wszystkie tygodnie, żeby nie powiedzieć - każdego dnia" - dodał.

PAP, lz

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze