Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Będzie wcześniejsza wypłata dopłat dla rolników

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 12 września 2013, 19:22

    Aktualizacja: 13 września 2013, 10:52

  • 0
  • Powiększ tekst

Resort rolnictwa analizuje możliwości wcześniejszego wypłacania dopłat bezpośrednich - powiedział w czwartek minister Stanisław Kalemba. W środę kraje członkowskie jednomyślnie zaakceptowały propozycję przyspieszenia wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników.

Chodzi o propozycję Komisji Europejskiej, aby przyspieszyć wypłatę do 50 proc. dopłat bezpośrednich dla rolników. Środki te rolnicy będą mogli otrzymać już od 16 października zamiast od 1 grudnia.

Według Komisji przyspieszenie płatności pozwoli rolnikom lepiej poradzić sobie z problemami finansowymi spowodowanymi złymi warunkami pogodowymi, zwłaszcza przez ostrą zimę i duże opady w niektórych regionach na początku roku.

Kalemba powiedział na konferencji prasowej, że sprawa jest nowa i resort sprawdza, czy jest możliwość przyspieszania wypłaty. Wcześniejsza wypłata wymaga bowiem zmian w systemie informatycznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Trzeba też przeanalizować czy koszty takich zmian nie będą zbyt wysokie. Dodał, że na razie nie ma w resorcie oficjalnych dokumentów w tej sprawie.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że problem polega na tym, że Polska ma najwięcej beneficjantów dopłat ze wszystkich krajów unijnych. W tym roku o dopłaty do ziemi ubiega się 1 mln 350 tys. rolników.

Dotychczas wypłaty dopłat bezpośrednich odbywały się od 1 grudnia do 30 czerwca, przy czym większość pieniędzy trafiała do rolników w pierwszych dwóch miesiącach, czyli w grudniu i w styczniu.

Wcześniej, bo od 15 października, uruchamiana była wypłata dopłat z tytułu gospodarowania w trudnych warunkach (tzw. ONW). Takie wsparcie w 2012 r. dostało w Polsce ok. 730 tys. gospodarstw rolnych.

(PAP)

 

 

----------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------

Kup książkę!

"Budżet ogólny Unii Europejskiej"

autorka:Czernielewska - Rutkowska Małgorzata

Budżet ogólny Unii Europejskiej

Powiązane tematy

Komentarze