Informacje

Elektrownia PGE w Bełchatowie / autor: Pixabay
Elektrownia PGE w Bełchatowie / autor: Pixabay

Prądu na pewno nie zabraknie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 kwietnia 2020, 10:00

  • 0
  • Powiększ tekst

Zauważalny spadek zużycia energii elektrycznej, głównie z powodu ograniczenia produkcji przedsiębiorstw, nie wpływa na działalność operacyjną spółki - powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska, od kwietnia prezes PGE GiEK w Bełchatowie. Dodała, że spółka wytwarza energię elektryczną bez zakłóceń.

Gwarantuję, że bez względu na to, jak będzie wyglądała sytuacja po pandemii, nasze jednostki wytwórcze będą realizowały potrzeby gospodarki i społeczeństwa w zakresie dostaw energii elektrycznej” - podkreśliła prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Jak mówiła Wioletta Czemiel-Grzybowska, decyzjom gospodarczym, które podejmuje zarząd spółki, przyświeca - także teraz w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa - „niezmiennie misja gwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski„. Dodała, że władze spółki są odpowiedzialne za ochronę zdrowia i stabilną pracę blisko 15 tys. pracowników PGE GiEK i 9 tys. pracowników spółek nadzorowanych. „To dla nas ogromna odpowiedzialność i na tych aspektach się skupiamy” - powiedziała prezes.

»» O nowej prezes PGE GiEK w Bełchatowie czytaj tutaj:

Nowa prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Dodała, że spółka zapewnia pracownikom dostęp do środków ochrony bezpośredniej, m.in. środków dezynfekujących, maseczek, rękawiczek ochronnych i kombinezonów. „Wprowadziliśmy w naszych zakładach pomiar temperatury oraz prowadzimy na bieżąco działania informacyjne w oparciu o dane przedstawiane przez administrację rządową, GIS i Ministerstwo Zdrowia” - mówiła.

Poinformowała, że w ramach walki z koronawirusem PGE wsparła finansowo 17 szpitali wskazanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Otrzymały one łączne 5 mln zł. „To ogromna kwota, która zostanie przeznaczona na ochronę zdrowia i życia zakażonych pacjentów. W tym gronie znalazły się także szpitale z obszaru naszej działalności, m.in. z Bełchatowa i Zgorzelca” - mówiła Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Zaznaczyła, że pracownicy PGE pomagają też innym, np. robią zakupy pierwszej potrzeby, szyją maseczki ochronne, oddają krew.

Na pytanie, czy w związku z pandemią koronawirusa i zapaścią gospodarczą na świecie, jakiś sektor działalności przedsiębiorstwa jest zagrożony, odpowiedziała: „Realizujemy ważne zadania dla polskiej gospodarki - jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski - tego oczekuje od nas rynek, akcjonariusze, nasi klienci i partnerzy biznesowi. Zauważalny spadek zużycia energii elektrycznej, głównie z powodu ograniczenia produkcji przedsiębiorstw gospodarczych, nie wpływa na naszą działalność operacyjną„.

Wytwarzamy energię elektryczną bez zakłóceń. Gwarantuję, że bez względu na to, jak będzie wyglądała sytuacja po pandemii, nasze jednostki wytwórcze będą realizowały potrzeby gospodarki i społeczeństwa w zakresie dostaw energii elektrycznej. Będziemy gotowi na wzrost gospodarczy, którego finalnie się spodziewamy i chcemy w tym aktywnie uczestniczyć” - zapewniła.

Jak mówiła, PGE GiEK działa w ramach Grupy Kapitałowej PGE. „Decyzje, które podejmujemy, są zgodne z kierunkami rozwoju całej Grupy. Obraliśmy kierunek niskoemisyjny i wszystkie nasze działania są skoncentrowane na realizowaniu tego głównego założenia” - powiedziała.

Przypomniała, że w ubiegłym roku do eksploatacji przekazane zostały nowe bloki konwencjonalne nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, które są o ok. 25 proc. mniej emisyjne w stosunku do starszych bloków tej elektrowni. A zgodnie z aktualnym harmonogramem jeszcze w tym roku zakończona zostanie inwestycja budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów - ten blok będzie charakteryzował się emisją CO2 na poziomie ok. 0,9 t/MWh, czyli ok. 15 proc. niższą, niż obecnie funkcjonujące bloki w Turowie.

»» Energetyka odczuwa skutki pandemii czytaj tutaj:

Mniej energii dla gospodarki

Dzięki wysokim parametrom wytwarzania i zdecydowanie niższej emisyjności w porównaniu do starszych jednostek, nowe bloki konwencjonalne zastąpią w systemie energetycznym mniej efektywne jednostki węglowe” - zaznaczyła Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Dodała, że w styczniu 2020 r. podpisano umowę ws. budowy nowych mocy gazowych w Elektrowni Dolna Odra. Dwa bloki gazowo-parowe o mocy ok. 1400 MW będą w stanie zasilić w energię elektryczną blisko 1 milion gospodarstw domowych, a emisja CO2 będzie na poziomie poniżej 0,35 t/MWh. „Decyzja o budowie jest także istotna z punktu widzenia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, ponieważ Elektrownia Dolna Odra odgrywa ważną rolę jako główny producent systemowy dla północno-zachodniego regionu Polski. Pod koniec marca osiągnęliśmy ważny kamień milowy przy realizacji tej inwestycji podpisując z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej nowobudowanych jednostek wytwórczych” - mówiła prezes.

Jak powiedziała, oprócz inwestycji w nowe bloki energetyczne, kontynuowany jest program dostosowania aktywów do unijnych tzw. konkluzji BAT (najlepszych dostępnych technik), czyli norm zanieczyszczenia powietrza dla zakładów energetycznych. „Jesteśmy na końcowym etapie przystosowania elektrowni do wymogów obowiązujących od sierpnia przyszłego roku. W Grupie PGE trwa obecnie przegląd projektów inwestycyjnych, niebawem zostaną przedstawione jego wyniki, które będą jednocześnie wskazówką jeśli chodzi o dalszy kierunek rozwoju całej Grupy, w tym oczywiście i PGE GiEK” - poinformowała.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna w Bełchatowie jest jedną ze spółek Grupy Kapitałowej największego przedsiębiorstwa elektroenergetycznego w Polsce, czyli Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). PGE GiEK jest liderem wydobycia węgla brunatnego w Polsce - ok. 87 proc. udziału w rynku tego surowca. Bełchatowska spółka wytwarza też ponad 36 proc. krajowej energii elektrycznej, co także stawia spółkę na pierwszym miejscu w tej branży.

Hubert Bekrycht, (PAP), sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze