Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Superkomputer stworzyli Polacy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 listopada 2013, 12:32

  • 1
  • Powiększ tekst

Superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH znalazł się na 145. pozycji na opublikowanej w poniedziałek prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie - poinformował rzecznik krakowskiej uczelni Bartosz Dembiński.

Oznacza to, że "Zeus" jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce. Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org/list/2013/11/ ). "Zeus" z ACK CYFRONET AGH po raz ósmy z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju.

W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (221. miejsce). Jak przypomniał rzecznik AGH w przesłanym komunikacie, klaster "Zeus" jest przeznaczony do obliczeń naukowych. Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa "Zeusa" to ponad 373 Tflops.  (FLOPS - ang. FLoating point Operations Per Secondo - to jednostka wydajności komputerów określająca liczbę operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dostawcą rozwiązań zastosowanych w urządzeniu jest firma Hewlett-Packard.

Superkomputer "Zeus" jest wykorzystywany np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. "Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych na Zeusie tylko w roku 2012 wyniosła ponad 8 milionów (8 126 522)" - podkreślił Dembiński.

Dodał, że w najbliższych miesiącach pojawi się szansa na awans "Zeusa" w światowych rankingach. 4 listopada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło bowiem wyniki konkursu na inwestycje w infrastrukturę informatyczną nauki, a największe dofinansowanie - 105 mln zł - otrzymało właśnie ACK CYFRONET AGH.

"Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej" - zapowiedział rzecznik AGH.

(PAP)

agt/ ula/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze