Opinie

Amerykański koniec tygodnia

dr Maciej Jędrzejak

dr Maciej Jędrzejak

Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska, ekspert ds. międzynarodowych rynków walutowych i globalnych procesów gospodarczych

  • Opublikowano: 15 stycznia 2016, 16:05

  • 1
  • Powiększ tekst

Koniec tygodnia należy do USA. Dziś pojawi się pokaźny pakiet danych, m.in. o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Amerykański blok zamknie indeks Uniwersytetu Michigan. Wszystkie wskaźniki z USA zostaną opublikowane w czasie, gdy Europa jeszcze pracuje, więc giełdy będą mogły na nie zareagować. Prognozy są raczej minorowe, bo wzrost gospodarczy w USA jest na razie bardziej kwestią wiary niż twardych danych.

Kolejne amerykańskie spółki publikują wyniki kwartalne. Dzisiaj zrobią to: Wells Fargo, U.S. Bancorp, Citigroup. Wczoraj ładnie zaprezentował się Intel. Każda dobra informacja z Wall Street to duży plus dla giełd, bo oczekiwania wobec amerykańskich gigantów są wyjątkowo złe. Rynek spodziewa się, że ich zyski spadną, i to mocno. Jeżeli tak się rzeczywiście stanie, boleśnie odczują to rynki globalne.

Po wczorajszej aferze z Renault, pod lupą znalazły się notowania praktycznie wszystkich koncernów motoryzacyjnych. Inwestorzy obawiają się, że podkręcanie wskaźników emisji spalin stało się powszechna praktyką, choć być może nie na tak wielką skalę, jak w przypadku VW. Branża motoryzacyjna nie ma dobrej passy. Finansowe konsekwencje mogą być poważne, bo poza ewentualnymi karami, wisi nad nią groźba uszczelnienia procedur kontrolnych. Do zaostrzenia przepisów przymierza się Parlament Europejski.

Powiązane tematy

Komentarze