Opinie

Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach święta 3 Maja w Warszawie, fot. prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach święta 3 Maja w Warszawie, fot. prezydent.pl

Dobry rok prezydentury Andrzeja Dudy

Zbigniew Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk

Dr nauk ekonomicznych, poseł na sejm RP, poseł do PE w latach 2004-2009, obecnie ponownie wybrany, wcześniej marszałek województwa mazowieckiego, radny województwa mazowieckiego, minister-szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, wojewoda radomski, nauczyciel akademicki Politechniki Radomskiej, promotor wielu prac magisterskich i licencjackich.

  • Opublikowano: 6 sierpnia 2016, 19:13

  • 12
  • Powiększ tekst

Dzisiaj właśnie mija rok od zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy i w oczywisty sposób skłania to do różnego rodzaju podsumowań, choć trzeba pamiętać, że jego kadencja będzie trwała jeszcze cztery lata.

Opozycja i duża część mediów rygorystycznie rozlicza prezydenta Dudę z jego zobowiązań wyborczych, jego poprzednicy (poza śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim), mieli jednak znacznie łatwiej, ich z żadnych deklaracji wyborczych nikt nie rozliczał.

To rozliczanie przybrało takie rozmiary, że przypomina się dosłownie każde słowo z kampanii wyborczej i jeżeli jest jakaś rozbieżność z tym co w danej sprawie robi obecnie prezydent Duda, natychmiast pojawiają się ciężkie oskarżenia, że oszukał on, a nawet zdradził swoich wyborców.

A przecież prezydent Andrzej Duda w przeciwieństwie do swoich poprzedników konsekwentnie realizuje swoje zobowiązania wyborcze i w ciągu tego pierwszego roku mocno zaawansował wdrożenie wielu z nich.

Sztandarowe zobowiązania wyborcze prezydenta Dudy, ale także Prawa i Sprawiedliwości, to program 500 plus, podniesienie kwoty wolnej od podatku w podatku dochodowym od osób fizycznych, czy program Mieszkanie plus.

Program 500 plus jest sprawnie realizowany wpłynęło już ponad 2,6 mln wniosków dotyczących blisko 3,6 milionów dzieci, dzięki dużemu zaangażowaniu samorządów sprawnie przebiegają także wypłaty środków dla poszczególnych rodzin.

Ogłoszony został także program Mieszkanie plus, budowy tanich mieszkań na wynajem na gruntach skarbu państwa, tak aby zainteresowani mogli wejść w ich własność po 25-30 latach ich użytkowania.

Prezydent złożył w Sejmie ustawę o podwyższeniu kwoty wolnej w podatku PIT ale rząd chce ją zrealizować przy okazji wprowadzenia rozwiązania do podatku PIT polegającego na połączeniu w jedno: podatku dochodowego, składki zdrowotnej i składki na ubezpieczenia społeczne. Prace nad skonstruowaniem takiego wspólnego obciążenia trwają w Kancelarii premiera pod nadzorem ministra Kowalczyka a ze względu na poziom ich skomplikowania jego wejście w życie jest przewidziane na początek 2018 roku.

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie także projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, a rząd niedawno w przygotowanym stanowisku poparł ten projekt, ustawa zostanie więc uchwalona jeszcze tej jesieni, a wejdzie ona wżycie od 1 września 2017 roku.

Prezydent nie wycofał się z zobowiązań wobec tzw. frankowiczów (jak sugeruje opozycja, część mediów i sami frankowicze), chce je w pełni zrealizować tyle tylko, że zostanie to zrobione w dwóch krokach, a pierwszym jest tzw. ustawa spreadowa. Drugi krok w tej sprawie zostanie zrealizowany poprzez rekomendacje KNF wydane już jesienią tego roku bankom, mających w swoich portfelach tzw. kredyty frankowe, których muszą one przestrzegać.

Wielkim osiągnięciem prezydenta Andrzeja Dudy i jego współpracowników jest polityka zagraniczna, ponad 30 wizyt za granicą i podobna ilość wizyt głów państw w Polsce, z pozytywnym skutkiem dla bezpieczeństwa naszego kraju, czego podsumowaniem był niezwykle udany szczyt NATO w Warszawie. Jeżeli dołożymy do tego aktywną politykę historyczną i odznaczeniową (odznaczanie wcześniej zapomnianych albo wręcz świadomie pomijanych polskich bohaterów), to dopełni to bardzo pozytywnego obrazu prezydentury Andrzeja Dudy.

Prezydent wielokrotnie wyciągał także rękę do współpracy z opozycją i dążył do zasypywania podziałów (czego wyrazem jest choćby powołanie do Rady Rozwoju osób o bardzo odległych poglądach) ale w sytuacji kiedy duża jej część ogłosiła, że będzie opozycją totalną, jest to zadanie szalenie trudne.

Powiązane tematy

Komentarze