Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Prezydent USA Donald Trump o energetyce, Trójmorzu, partnerstwie gospodarczym i zagrożeniach dla cywilizacji CYTATY

Cytat dnia

Cytat dnia

Najlepszy, najciekawszy, najdziwniejszy, najbardziej kontrowersyjny - CYTAT DNIA

  • Opublikowano · 6 lipca 2017, 12:06

    Aktualizacja · 6 lipca 2017, 14:37

  • 1
  • Tagi: Donald Trump gospodarka polityka USA
  • Powiększ tekst

Od powitania przez prezydentów Polski Andrzeja Dudę i Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović przywódcy Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpoczął się w czwartek w Warszawie szczyt państw Trójmorza. Amerykański prezydent weźmie udział w sesji transatlantyckiej.

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął oficjalną część wizyty w Polsce. Od samego rana, gdy prezydent USA spotkał się z głową państwa polskiego Andrzejem Dudą padały ważne deklaracje.

Donald Trump o energetyce podczas przemówienia pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego:

Spotkanie Trójmorza było ważne, bowiem pokazuje ono, iż państwa te nigdy już nie będą zakładnikiem tylko jednego dostawcy surowców energetycznych.

Prezydent o zagrożeniach dla cywilizacji zachodniej:

Musimy pracować razem, by przeciwstawić się siłom, czy to pochodzącym ze środka, czy to z zewnątrz, z Południa czy ze Wschodu, które grożą osłabieniem tych wartości i wymazaniem związków z kulturą, wiarą i tradycją sprawiających, że jesteśmy tym, kim jesteśmy.

O sensie idei Trójmorza:

Przyjechaliśmy z bardzo udanego spotkania z liderami państw Trójmorza. Ameryka chce zacieśnić relację z tym regionem, chcemy zabezpieczyć Wam dostęp do alternatywnych źródeł gazu, aby Polska i jej sąsiedzi nie byli więcej zakładnikami jednego dostawcy. (…) Gratuluję prezydentowi Dudzie i prezydent Chorwacji, że przywodzicie tej inicjatywie. (…) Polska jest geograficznym sercem Europy, ale co więcej w Polkach widzimy ducha Europy. Wasz naród jest wielki z powodu Waszego ducha, macie ogromną wolę. Polska była atakowana, niszczona, ale nigdy nie udało się jej wymazać z historii, ani z jej serc. Traciliście ziemie, ale nigdy nie straciliście dumy.

Donald Trump o stosunku USA do idei Trójmorza:

Stany Zjednoczone nigdy nie będą wykorzystywać energii, by zmuszać was do czegokolwiek i nie pozwolą innym, aby to robili.

O kwestii energetyki w Trójmorzu:

Zbieramy się tutaj, aby wypracować na nowo naszą przyjaźń i wprowadzić pełen dobrobytu i sukces, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Mamy dużo energii, jeśli jej potrzebujecie, zadzwońcie.

O przyjaźni polsko-amerykańskiej:

Nasza przyjaźń sięga czasów amerykańskiej wojny o niepodległość. (…) Polska to wyjątkowy naród, wyjątkowy kraj.

O Rosji:

Rosja musi przestać destabilizować Ukrainę, musi przystąpić do walki w obronie cywilizacji. (…) Jeżeli nie stawimy im czoła, te siły podkopią naszego ducha i odbiorą nam chęć obrony naszej cywilizacji. Musimy walczyć z siłami, które chcą zagrozić kulturze i tradycji. Nasi przeciwnicy poniosą klęskę, ponieważ nigdy nie zapomną kim jesteśmy. Jesteśmy największą wspólnota, nie ma takiej wspólnoty narodów jak nasza. Nikt nigdy nie znał takiej wspólnoty.

O zobowiązaniach finansowych wobec NATO:

Chcemy, aby wszyscy członkowie NATO spełnili swoje zobowiązania finansowe. Ci, którzy krytykują nasze stanowisko, muszą wiedzieć, że Stany Zjednoczone są wierne art. 5. Słowa wyrzec łatwo, ale udowodniliśmy nasze działanie. Wszyscy wiedzą, że Europa musi więcej, że wierzy w swoją przyszłość. Chwalimy Polskę, że postanowiła zakupić system obrony Patriot, sprawdzony, najlepszy na świecie. Oddajemy hołd Polakom, że Polacy osiągnęli pułap inwestycji w nasze bezpieczeństwo. Nasze zobowiązania, to nie tylko pieniądze, ale także wola. Pytaniem jest to, czy Zachód ma wolę by przetrwać, czy będziemy chronić nasze granice, czy mamy chęć obrony naszej cywilizacji przed tymi, którzy chcą ją zniszczyć. Jeśli zabraknie nam rodzin i wartości to będziemy słabi i nie przetrwamy. Jeżeli, ktoś zapomni o tych rzeczach, niech przyjedzie do Polski, która nigdy o tym nie zapomniała. Niech przyjedzie do Warszawy i zapozna się z historią Powstania Warszawskiego

Komentarze