Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Jak MON chce uciąć swój budżet

Ewa Tylus

Ewa Tylus

Dziennikarka "Gazety Bankowej" i "wGospodarce.pl"

  • Opublikowano: 30 lipca 2013, 15:54

  • 1
  • Powiększ tekst

W resorcie obrony narodowej trwają intensywne prace nad przygotowaniem ustawy budżetowej na 2013 rok. Zgodnie z zapowiedzią premiera wszystkie resorty mają dokonać cięć swoich bieżących budżetów, aby w sumie oddać do ministerstwa finansów 8,5-8,6 mld zł. Największe cięcia mają dotyczyć właśnie budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym wypadku chodzi aż o 3,34 mld zł, które ma oddać MON. Skąd? Na pytania zadane przez portal wGopsodarce.pl MON odpowiada, że ta kwota została ujęta w planach wydatków dysponentów na ten rok. Mimo tego do cięć się szykuje. Z jakich zaplanowanych inwestycji zrezygnuje?

Ministerstwo zdradza, że chociaż na razie nie planuje się wstrzymania rozpoczętych projektów inwestycyjnych, to „(…) w obszarze modernizacji technicznej konieczne będzie, w pierwszej kolejności przesunięcie niektórych płatności w ramach realizowanych umów na początek 2014 r” - odpowiedziano. Z kolei jeszcze w połowie lipca w rozmowie z PAP dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, kmdr Janusz Walczak, zapewniał, że budżet na pewno „nie spadnie” w tym obszarze.

- Bardzo istotne jest, aby negatywne skutki zmniejszenia budżetu dotknęły w jak najmniejszym stopniu krajowych kontrahentów resortu obrony narodowej. Konsekwencją wprowadzonych zmian będzie niestety spowolnienie procesów modernizacyjnych -  podał w odpowiedzi wGospodarce.pl kmdr Janusz Walczak.

Budżet MON na 2013 r. to 31,2 mld zł. Przegłosowanie w sejmie nowelizacji o finansach publicznych otwiera drogę do nowelizacji budżetu w celu poczynienia cięć w resortach. W sierpniu zostanie przedstawiony projekt nowelizacji budżetu na obecny rok. Brakuje w nim około 24 mld zł.

MON odpowiada, że wprowadzone redukcje budżetu nie powinny mieć wpływu na gotowość bojową jednostek oraz proces szkolenia wojsk, ale ograniczenia budżetu dotkną także inwestycji budowlanych, co spowoduje wydłużenie procesu inwestycyjnego. - Jednakże w chwili obecnej nie planuje się wstrzymania rozpoczętych projektów inwestycyjnych - odpowiedziano.

Powiązane tematy

Komentarze