Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Podatek za garaż może być większy niż za mieszkanie. Wszystko zależy od stanu prawnego hali garażowej. ANALIZA EKSPERTA

Biuro Analiz Home Broker

Biuro Analiz Home Broker

Home Broker jest doradcą na rynku nieruchomości.

  • Opublikowano: 14 listopada 2013, 06:46

  • 0
  • Powiększ tekst

Do 15 listopada jest czas na zapłacenie ostatniej raty podatku od nieruchomości za 2013 rok. W niektórych przypadkach opłata za miejsce garażowe znacząco przekracza stawkę za mieszkanie, w innych jest jej równa. Marcin Krasoń z Home Broker wyjaśnia, skąd ta różnica.

Podatek od nieruchomości nie spędza snu z powiek przeciętnemu Polakowi. Stanowi niewielki ułamek w domowym budżecie i największym problemem jest zwykle nie jego wysokość, a zapamiętanie, że trzeba go opłacić. Maksymalna stawka na 2013 rok to 0,73 zł za metr kwadratowy mieszkania (0,74 zł w 2014 r.). W przypadku lokalu o powierzchni 50 mkw. roczna opłata nie przekroczy więc 36,50 zł, ale należy pamiętać jeszcze o podatku za część wspólną nieruchomości oraz za grunt, na którym budynek jest położony.

Wybrane maksymalne stawki podatku od nieruchomości

Od gruntów:

2013 r.

2014 r.

związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, od 1 mkw.

0,88 zł

0,89 zł

pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektr. wodnych, od 1 ha

4,51 zł

4,56 zł

pozostałych, od 1 mkw.

0,45 zł

0,46 zł

Od budynków lub ich części:

2013 r.

2014 r.

mieszkalnych, od 1 mkw. pow. użytkowej

0,73 zł

0,74 zł

związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, od 1 mkw. pow. użytkowej

22,82 zł

23,03 zł

Pozostałych, od 1 mkw. pow. użytkowej

7,66 zł

7,73 zł

Informację o wysokości podatków właściciele nieruchomości (będący osobami fizycznymi) otrzymują od wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której położona jest nieruchomość. Przytoczona stawka to wartość maksymalna, ostateczną decyzję o wysokości stawek podatku podejmuje rada każdej gminy. Decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego za dany rok właściciel nieruchomości powinien otrzymać na początku roku. Informacje o stawkach za mkw. można też znaleźć na stronach internetowych urzędów gmin oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Warto jednak wiedzieć, że podatek należny za powierzchnię mieszkania to nie jedyny, z którym musi się liczyć właściciel nieruchomości. Do tego należy dodać:
- podatek od gruntu, na którym stoi budynek oraz podatek jego części wspólnych (w zależności od udziału w nich);
- podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym, jego części wspólnych oraz gruntu, na którym stoi.

Rzecz w tym, że nabycie miejsca postojowego może nastąpić na dwa różne sposoby: albo jako udział w garażu podziemnym będącym samodzielnym lokalem niemieszkalnym, albo jako przynależność lokalu mieszkalnego. I to właśnie od charakteru prawnego garażu wielostanowiskowego zależy wysokość zobowiązania podatkowego. Zgodnie bowiem z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 lutego 2012 r. (II FPS 4/11) jeżeli garaż stanowi wyodrębniony lokal, to nie dzieli on losu budynku mieszkalnego, w którym się znajduje, tylko podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla tzw. pozostałych budynków lub ich części.

Do ustalenia wysokości podatku służy więc zupełnie inna stawka, której maksymalny poziom to 7,66 zł za mkw. (7,73 zł w roku 2014), co oznacza, że już dla 15-metrowego miejsca garażowego opłata może wynieść ponad 100 zł. W przypadku, gdy miejsce postojowe w garażu stanowi przynależność lokalu, jest ono opodatkowane identyczną stawką jak sam lokal, co oznacza, że dla przykładowego 15-metrowego garażu wysokość zobowiązania podatkowego nie przekroczy 11 zł. Zatem osoby posiadające miejsce garażowe muszą liczyć się z tym, że ich koszty z tytułu podatku od nieruchomości mogą być kilkukrotnie wyższe niż sam podatek za mieszkanie. Po zsumowaniu wszystkich należnych kwot (za mieszkanie, garaż oraz grunty pod nimi) może okazać się, że właściciel 50-metrowego mieszkania i miejsca garażowego łącznie do zapłaty będzie miał ponad 200 zł.
Z informacji Home Broker wynika, że prowadzone są prace mające na celu znowelizowanie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w celu ujednolicenia zasad opodatkowania miejsc garażowych i nie ma co liczyć na to, że podatki za miejsca garażowe będą liczone jednolicie po niższych stawkach.

W przypadku spółdzielni mieszkaniowych kwestią podatku martwić się nie trzeba. Płaci go spółdzielnia (po stawkach ustalonych przez radę gminy), a jej członkowie mają go wliczony w miesięczny czynsz.

Marcin Krasoń - Home Broker

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze