Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Podatek, który godzi w prowadzących działalność

Tax Care

Tax Care

Grupa Tax Care zajmuje się obsługą księgową małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to pierwsza w Polsce ogólnokrajowa sieć księgowych. Poza działalnością typowo księgową Grupa Tax Care oferuje usługi z zakresu doradztwa finansowego, inwestycyjnego oraz doradztwa przy rozpoczęciu i prowadzeniu działalności gospodarczej w jednym miejscu. Spółka funkcjonuje na polskim rynku od 2009 roku.

  • Opublikowano: 13 marca 2014, 17:48

    Aktualizacja: 14 marca 2014, 10:24

  • 2
  • Powiększ tekst

Upływający wkrótce termin zapłaty podatku od nieruchomości to szczególnie bolesna data dla przedsiębiorców – osoby wykorzystujące nieruchomość pod działalność gospodarczą mogą zapłacić w skali roku kilkanaście razy więcej niż gdyby używały jej prywatnie, na potrzeby mieszkalne.

Pierwszy kwartał to czas rozliczeń podatków lokalnych. Cztery terminy płatności, tj. do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada, obowiązują przy podatku od nieruchomości, podatku rolnym i podatku leśnym. Z gminami musimy się rozliczyć na podstawie dostarczonych nam wcześniej decyzji ustalających wysokość podatku na dany rok. Decyzję odpowiednio wójta, burmistrza lub prezydenta miasta powinniśmy już do tej pory otrzymać (powinno mieć to miejsce najpóźniej 14 dni przed terminem płatności pierwszej raty, tj. do 3 marca). Na wpłatę pierwszej raty mamy w tym roku czas do 17 marca, gdyż 15 marca wypada w sobotę.

Brak decyzji ustalającej wysokość podatku lokalnego to brak obowiązku jego zapłaty. Jeśli jednak decyzja ta dotrze do podatnika z opóźnieniem, będzie on musiał uregulować zobowiązanie wobec gminy w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji.

 

Maksymalne stawki obowiązujące w danym roku ogłaszane są przez resort finansów w specjalnym obwieszczeniu (aktualnie obowiązuje obwieszczenie z dnia 7 sierpnia 2013 r. w sprawie górnych stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2014 r.) Ostateczna wysokość stawek zależy od decyzji gminy, która w drodze uchwały może je obniżyć.

 

 

Maksymalna wartość stawek w 2013 r. i w 2014 r.

 

2013 r.

2014 r.

od budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

22,82 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej za rok

23,03 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej za rok

od gruntu pod działalność gospodarczą

0,88 zł od 1 mkw. za rok

0,89 zł od 1 mkw. za rok

od budynku mieszkalnego

0,73 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej za rok

0,74 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej za rok

od gruntu pod budynek mieszkalny

0,45 zł od 1 mkw. za rok

0,46 zł od 1 mkw. za rok

rolny od gruntów gospodarstw rolnych

189, 65 zł od 1 ha

173,20 zł od 1 ha

rolny od gruntów pozostałych

379,30 zł od 1 ha

346,40 zł od 1 ha

leśny

41,01 zł od 1 ha

37,63 zł od 1 ha

 


Przedsiębiorcy płacą dużo więcej

Z jakim opłatami należy się liczyć? Przykładowo w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie, gdzie obowiązują najwyższe stawki podatku od nieruchomości, właściciel domu o powierzchni 150 mkw. i przynależnej do niego działki o powierzchni 250 mkw., zapłaci w 2014 r. roku 226 zł rocznego podatku (o 4 zł więcej niż w 2013 r.). Niestety, dużo więcej będzie musiał wyłożyć właściciel nieruchomości prowadzący w niej działalność gospodarczą. Zakładając, że wspomniana wcześniej nieruchomość wykorzystywana jest na potrzeby firmy, przedsiębiorca z Warszawy czy Poznania zapłaci w ciągu roku łącznie 3677 zł, czyli kilkanaście razy więcej, niż gdyby używał tej samej nieruchomości tylko w celach mieszkalnych. W jego przypadku znacznie bardziej odczuwalna będzie także podwyżka stawek – w 2014 r. musi bowiem zapłacić o 34 zł więcej podatku niż w 2013 roku.

„Tańsze” grunty leśne

Podatek od gruntów leśnych zapłacą ich właściciele, posiadacze samoistni oraz użytkownicy wieczyści, którzy zajmują grunty na potrzeby działalności leśnej (np. gospodarujący zwierzyną, utrzymujący, ochraniający i zarządzający uprawami leśnymi, zajmujący się pozyskiwaniem i sprzedażą m.in. choinek, drewna czy żywicy). Właściciel np. 1,5 ha lasu zapłaci za cały 2014 r. 56,45 zł (w przypadku lasów ochronnych oraz lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych obowiązuje połowa stawki, czyli aktualnie 18,82 zł od 1 ha).

 

Las będzie podlegał opodatkowaniu, jeśli jest on wykorzystywany do wykonywania działalności innej niż leśna.

 

Katarzyna Miazek, Tax Care
Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

Kup książkę wSklepiku.pl!

"System podatków i opłat samorządowych w Polsce"

System podatków i opłat samorządowych w Polsce

 

 

Powiązane tematy

Komentarze