Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Liderzy, których szuka przemysł

Komentator wGospodarce.pl

Komentator wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 15 grudnia 2013, 10:02

    Aktualizacja: 16 grudnia 2013, 10:57

  • 4
  • Powiększ tekst

Globalny sektor przemysłowy cierpi na deficyt utalentowanych liderów, tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez międzynarodową firmę doradztwa personalnego Stanton Chase wśród top-menedżerów firm przemysłowych na całym świecie. Umiejętności, które są najbardziej poszukiwane przy rekrutacji kadry zarządzającej to przede wszystkim wizja i myślenie strategiczne, skuteczność w działaniu oraz uczciwość.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez międzynarodową firmę doradztwa personalnego Stanton Chase International, niemal połowa top menedżerów pracujących w światowym przemyśle wymienia niedobór utalentowanych liderów jako jedno z najważniejszych wyzwań, z którymi musi się zmierzyć  światowy przemysł.

Zdaniem top menedżerów, firmy sektora przemysłowego cierpią przede wszystkim na deficyt przywództwa i myślenia strategicznego, przedsiębiorczości i  kreatywności oraz umiejętności zarządczych. Z badania Stanton Chase wynika, że problem w nieco mniejszym stopniu dotyczy Ameryki Północnej i Europy, ale w porównaniu z innymi kontynentami ta różnica jest niewielka. Deficyt talentów najbardziej, zdaniem ankietowanych, dotyczy takich funkcji jak zarząd, kadra techniczna oraz sprzedaż i marketing, w najmniejszym stopniu jest on odczuwalny w HR, IT i finansach.

Konsultanci ze Stanton Chase zapytali też swoich respondentów, jakie cechy są najbardziej poszukiwane podczas rekrutacji najwyższej kadry menedżerskiej w międzynarodowych firmach. W pierwszej trójce najbardziej istotnych  cech znalazły się wizja i myślenie strategiczne, skuteczność działania oraz uczciwość.  Nieco zaskakuje fakt, że na dalszych miejscach wymieniano znajomość branży, zarządzanie zmianą, czy wrażliwość na różnice kulturowe.

Najważniejsze cechy współczesnych liderów*:

Wizja, myślenie strategiczne                47,8%
Skuteczność w działaniu, dobre wyniki  47,10%
Uczciwość                                          45,40%
Zarządzanie ludźmi                             37,10%
Innowacyjne pomysły i ich wdrażanie    33,50%
Znajomość branży                              30,80%
Zarządzanie zmianą                            25,70%
Kompetencje funkcjonalne                  18,40%
Wrażliwość na różnice kulturowe          14,10%

* Uśredniony ranking cech wskazanych jako najważniejsze u liderów. Respondenci mogli wskazać 3 cechy

 

Z kolei przy rekrutacji menedżerów zarządzających lokalnymi zakładami produkcyjnymi oczekuje się znajomości lokalnego rynku, udokumentowanych osiągnięć, a także umiejętności współpracy i komunikowania się z centralą.

Beata Sokołowska–Pęk, Managing Partner, Stanton Chase powiedziała:

- Jeśli chodzi o rynek polski i środkowowschodni, to w ostatnim czasie zauważamy wyraźnie więcej projektów rekrutacyjnych na najwyższe stanowiska kierownicze dla sektora przemysłowego.  Branża przemysłowa intensywniej niż wcześniej poszukuje liderów, których cechuje nie tylko umiejętność zarządzania fabryką w sposób efektywny. Obecnie bardzo poszukiwane są u zarządzających w przemyśle takie umiejętności jak myślenie strategiczne, innowacyjność, zdolność spojrzenia na biznes z nowej, szerszej perspektywy. Od zarządzających oczekuje się, że będą przewidywali zmiany i trendy na rynku oraz myśleli o tym, w jakich kierunkach budować  strategię rozwoju, aby zachować przewagę konkurencyjną, skutecznie realizować oczekiwania swoich liderów i ciągle przynosić zyski udziałowcom. Tacy ludzie są bardzo poszukiwani.

Badanie zostało przeprowadzone przez Stanton Chase International metodą wywiadów on-line, wśród menedżerów najwyższego szczebla firm z sektora przemysłowego z całego świata, w okresie od czerwca do lipca 2013 roku. Wielkość próby 451 osób.

Stanton Chase International to jedna z wiodących, światowych firm doradztwa personalnego, posiadająca 73 biura w 46 krajach. Firma działa głównie na rynkach rozwijających się. W Polsce i Europie należy do pierwszej piątki firm z branży executive search.

Aneta Orkwiszewska-Kępińska, Shanton Chase International

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------

Szukasz oryginalnych prezentów dla najbliższych?

Zajrzyj tutaj: wSklepiku.pl!

 

Powiązane tematy

Komentarze