Analizy

Rentowności polskich obligacji rosną wraz z silną podażą oraz dobrymi danymi z gospodarki

źródło: Jarosław Kosaty, Arkadiusz Trzciołek, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 2 września 2016, 08:46

  • Powiększ tekst

Czwartek 1 września nie przyniósł większych zmian na rynku eurodolara, który pozostawał blisko poziomu 1,1150, natomiast kurs EUR/PLN wzrósł z około 4,36 do 4,37.

Wydarzeniem dnia na rynku eurodolara były publikacje sierpniowych danych PMI ze strefy euro oraz USA. Dane z Europy okazały się gorsze od oczekiwań (51,7 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 51,8 oraz 51,8 pkt. poprzednio), podobnie jak ISM dla przemysłu w USA (49,4 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 52 oraz 52,6 poprzednio). Dane te zmieniły znacząco obrazu rynku, który od zeszłego piątku po wypowiedziach J. Yellen oraz jej zastępcy S. Fishera odnośnie poprawiających się perspektyw dla podwyżek stóp procentowych w USA czeka na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Na rynku eurozłotego głównym wydarzeniem dnia była publikacja sierpniowych danych PMI z Chin i Polski. Zarówno chińskie jak i polskie dane zaskoczyły pozytywnie (chińskie: 50,4 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 49,9 oraz 49,9 poprzednio, natomiast polskie: 51,5 wobec oczekiwań na poziomie 50,9 oraz 50,3 poprzednio) jednak nie miało to większego wpływu na rynek. Pomimo, że chiński wskaźnik powrócił powyżej poziomu 50 pkt. uznawanego za granicę poniżej której wzrasta ryzyko recesji nie pomogło to ani kursowi juana od dolara ani chińskiej giełdzie. W przypadku polskiego złotego i polskiej giełdy było podobnie. Rynki nie wierzą w koniec spowolnienia w Chinach a rosnące prawdopodobieństwo podwyżek stóp w USA dodatkowo działa na niekorzyść walut rynków wschodzących, w tym i złotego.

Podczas aukcji długu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje serii OK1018, WZ1122 oraz DS0726 na łączną kwotę 7 mld PLN, a w przetargu uzupełniającym dodatkowe 0,6 mld PLN. W ofercie przeważały papiery 10-letnie, których rentowność została ustalona na 2,791%. Rentowność w tym sektorze systematycznie odbija i w przeciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosła o ponad 10pb. W trzecim kwartale MF sprzedało w sumie obligacje w wysokości 27,9 mld PLN, co stanowi już wyższy poziom niż założony w planie finansowania potrzeb pożyczkowych na trzeci kwartał w przedziale od 15 do 25 mld PLN. We wrześniu Ministerstwo planuje jeszcze przeprowadzić przetarg zamiany. Wysoka podaż obligacji w Q3 wywiera wpływ na wzrosty krzywej dochodowości, które przy spadających oczekiwaniach na łagodzenie polityki monetarnej mogą być kontynuowane do końca miesiąca.

Oprócz aukcji długu wzrostom rentowności sprzyjał również odczyt indeksu PMI dla Polski. Nastroje w sektorze przemysłowym wzrosły do 51,5 w sierpniu z 50,3 w lipcu, a rynek oczekiwał jedynie niewielkiej poprawy do 50,9. Na wysokim poziomie utrzymuje się komponent zatrudnienia, który potwierdza ostatnie dobre dane z rynku pracy. Ponadto przecena obligacji była wspierana również przez wydarzenia na rynkach bazowych, gdzie również obserwowany był wzrost rentowności. Amerykańska krzywa przesunęła się o 4 pb w górę, w oczekiwaniu na solidny wzrost zatrudnienia w piątek (konsensus 180 tys.), po tym jak raport ADP pokazał wzrost o 177 tysięcy.

Mocniejsze odbicie rentowności kontynuowane było w Hiszpanii gdzie długi koniec krzywej wzrósł o blisko 10pb. Powstrzymany został rajd na hiszpańskich obligacjach, który pozwolił na zejście w sektorze 10-letnim do historycznych minimów poniżej 1,0%. Jednak niestabilna sytuacja polityczna, odzwierciedlana przez brak votum zaufania dla gabinetu M. Rajoya oraz ryzyko trzecich wyborów parlamentarnych w przeciągu zaledwie roku zwiększa ryzyko polityczne dla inwestycji w tym regionie.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.