Informacje

Fot. Karkowski Alaram Smogowy
Fot. Karkowski Alaram Smogowy

Zniknie ponad 2 tys. pieców węglowych w Krakowie. Reszta w przyszłym roku

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 17 sierpnia 2014, 19:44

  • Powiększ tekst

Ponad 2 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych wpłynęło do tej pory do krakowskiego magistratu.

W tym roku na wymianę systemów ogrzewania na proekologiczne Kraków pozyskał ponad 24 mln zł. Tymczasem złożone wnioski (ok. 2,2 tys.) opiewają na kwotę ponad 60 mln zł.

"Zakładając, że wszyscy wnioskodawcy, którym przyznano dotacje, podpiszą umowy, rozliczą zadania i wykonają je zgodnie z tym co deklarowali, będzie możliwa likwidacja ok. 900 pieców i ok. 600 kotłowni" - poinformował zastępca dyrektora ds. informacji Urzędu Miasta Krakowa Filip Szatanik PAP w czwartek.

Wzrost zainteresowania mieszkańców Krakowa oraz kończące się środki finansowe spowodowały, że zaprzestano udzielania dotacji na ten rok. Urząd Miasta Krakowa podał, że rozpatrzenia wniosków złożonych po 14 sierpnia można się spodziewać dopiero w 2015 r.

"W przyszłym roku liczymy na środki w wysokości ok. 47 mln złotych" - poinformował Szatanik. Pieniądze mają pochodzić przede wszystkim ze środków budżetowych miasta oraz programów KAWKA, które finansują działania związane z poprawą jakości powietrza.

Urzędnicy zamierzają ubiegać się także o pieniądze ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego, z których przewidziano ok. 150 mln złotych do 2018 r.

Wzrost liczby składanych wniosków jest spowodowany zakazem palenia węglem i innymi paliwami stałymi na terenie Krakowa wprowadzonym na mocy uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego z listopada 2013 r. Zakaz ma zacząć obowiązywać od 2018 r.

Wnioski złożone do 14 sierpnia zostaną rozpatrzone dopiero w przyszłym roku.

(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.