Informacje

 Fot. Brian King/Flickr
Fot. Brian King/Flickr

Związkowcy obawiają się połączenia BGŻ i BNP Paribas Banku Polska

Komentator wGospodarce.pl

Komentator wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 17 września 2014, 16:22

  • Powiększ tekst

W związku z planowanym połączeniem z BGŻ działający w BNP Paribas Banku Polska Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Bankowości i Usług Dialog 2005 wystosował list otwarty do François Benaroya, dyrektora zarządzającego ds. Integracji.

List otwarty: „BNP Paribas Bank Polska: założony i zakorzeniony w Małopolsce”

Szanowny Panie,

W związku z pełnioną przez Pana funkcją Dyrektora Zarządzającego ds. Integracji banków BGŻ i BNPP Banku Polska pragniemy w kilku zdaniach przybliżyć Panu małopolskie korzenie naszej instytucji.

Historia naszego Banku sięga roku 1990 kiedy z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego powołano Krakowskie Towarzystwo Bankowe. Powołanie nowego banku w Krakowie było realizacją jednego z celów Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego zapisanych w preambule jego statutu, działaniem na rzecz „rozwoju ekonomicznego regionu krakowskiego oraz Kraju”.

Szczytny cel rozwoju ekonomicznego Małopolski zyskał wsparcie powołanego przez Rząd USA Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, który został strategicznym akcjonariuszem Banku. Od roku 1991 Bank działał pod nazwą Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie.

W roku 2000 Bank został przejęty przez grupę Fortis zmieniając nazwę na Fortis Bank Polska. Grupa Fortis pozostała wierna celom jakie były stawiane na początku istnienia Banku i finansując różnorodne przedsięwzięcia przyczyniała się do rozwoju ekonomicznego regionu krakowskiego. W parze z rozwojem działalności Banku szło zwiększenie zatrudnienia w krakowskiej Centrali i oddziałach w Małopolsce. Dodatkowo jednym z celów realizowanych przez Grupę Fortis było uzyskanie pozycji najlepszego pracodawcy na rynku finansowym w Polsce.

W roku 2009 Bank został przejęty przez Grupę BNP Paribas i funkcjonuje obecnie pod nazwą BNP Paribas Bank Polska. Dokonany przez Grupę BNP Paribas w roku 2014 zakup Banku Gospodarki Żywnościowej otwiera nowy rozdział w historii bankowości w Małopolsce.

Wyrażamy swoje przekonanie, że dzieło zapoczątkowane przez Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe, rozwijane przy wsparciu Rządu USA, następnie kontynuowane przez belgijski Fortis będzie dalej pielęgnowane przez francuski BNP Paribas.

Wierzymy, że połączenie z Bankiem BGŻ będzie oznaczać dalszy rozwój działalności bankowej w Małopolsce. Oczekujemy, że nadchodząca fuzja utrwali istniejącą harmonię w podziale zadań między Centralami w Krakowie i Warszawie.

Warto też pamiętać, że jednym z celów stawianych u początków Unii Europejskiej był „harmonijny rozwój i wyrównywanie różnic między różnymi jej regionami” (preambuła do Traktatu Rzymskiego z 23.03.1957). Koncepcje skutkujące, po połączeniu banków, ograniczeniem ilości zadań realizowanych w Małopolsce należy uznać za szkodliwe i sprzeczne zarówno z polityką regionalną Unii Europejskiej jak i celami dla jakich Bank został powołany.

Mamy nadzieję, że kierując pracami integracyjnymi weźmie Pan pod uwagę przedstawione w niniejszym liście uwarunkowania.

Z poważaniem,

Alicja Jędrych Arkadiusz Ernst Przewodnicząca Dialog 2005 Członek Zarządu Dialog 2005

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.