Informacje

Plac Czerwony w Moskwie, fot. www.freeimages.com/ZaNuDa
Plac Czerwony w Moskwie, fot. www.freeimages.com/ZaNuDa

Rosja to (prawie) śmieciowy poziom – agencja Fitch obniża jej rating do BBB-

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 10 stycznia 2015
  • 19:02
  • 4
  • Tagi: finanse Fitch inwestycje rating Rosja
  • Powiększ tekst

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy Rosji w walucie obcej i narodowej z BBB do BBB- z negatywną prognozą. Jest to najniższy rating inwestycyjny. Następny poziom, czyli BB+ określany jest już jako spekulacyjny lub śmieciowy.

Decyzję tę Fitch podjęła w piątek. Media w Rosji poinformowały o niej w sobotę.

Agencja wyjaśniła, że obniżenie ratingu Rosji związane jest gwałtownym pogorszeniem perspektyw rozwoju gospodarczego na tle spadku cen ropy naftowej, obniżenia kursu rubla i podwyższenia stóp procentowych.

Fitch również podkreśliła negatywny wpływ sankcji nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie.

"Sankcje Zachodu wywierają presję na gospodarkę, blokując rosyjskim firmom i bankom dostęp do zewnętrznego rynku kapitału" - zauważyła agencja.

Fitch oceniła, że rezerwy walutowo-kruszcowe Rosji w 2014 roku zmalały bardziej, niż agencja prognozowała i maleją nadal; w końcu 2014 roku były one mniejsze o 120 mld dolarów niż w końcu 2013 roku.

Agencja przewiduje, że w 2015 roku produkt krajowy brutto (PKB) Rosji spadnie o 4 proc., deficyt budżetowy osiągnie 3,7 proc. PKB, a inflacja wyniesie 8,5 proc. Zdaniem Fitch na ścieżkę wzrostu gospodarka Rosji wróci nie wcześniej niż w 2017 roku.

17 października 2014 roku inna agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła rating Rosji do Baa2 z Baa1. To tylko dwa oczka powyżej poziomu śmieciowego. 24 października trzecia z wielkich agencji Standard & Poor's potwierdziła ocenę kredytową Rosji na poziomie BBB-. Również w jej wypadku jest to najniższy rating inwestycyjny.

W opinii ekspertów finansowych z powodu kryzysu gospodarczego, w którym pogrąża się Rosja, międzynarodowe agencje ratingowe w każdej chwili mogą obniżyć jej rating do poziomu śmieciowego.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

Komentarze