Informacje

Agencja Moody's obniżyła rating Rosji na „śmieciowy”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 21 lutego 2015
  • 06:34
  • 1
  • Tagi: finanse Moody’s rating Rosja
  • Powiększ tekst

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek rating obligacji państwowych Rosji z poziomu Baa3 do Ba1, czyli do tzw. poziomu śmieciowego, z prognozą negatywną. Minister finansów Rosji Anton Siłuanow oświadczył, że decyzja ta ma tło polityczne.

Moody's wskazał na wciąż trwający kryzys ukraiński, raptowny spadek cen ropy oraz kursu rubla. „Te czynniki pogarszają sytuację gospodarczą i średnioterminowe perspektywy wzrostu gospodarki rosyjskiej” - głosi komunikat agencji.

Zdaniem Siłuanowa ocena Moody's jest oparta "na nadzwyczaj pesymistycznych prognozach, które nie mają analogii". Podejmując decyzję o obniżeniu ratingu "agencja kierowała się przede wszystkim czynnikami o charakterze politycznym" - oświadczył rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Po decyzji Moody's spośród trzech głównych agencji ratingowych jedynie Fitch utrzymuje rating Rosji na poziomie inwestycyjnym (BBB-) - zauważa agencja Interfax-Ukraina.

Na początku roku Fitch obniżył rating kredytowy Rosji w walucie obcej i narodowej z BBB do BBB- (czyli do najniższego ratingu inwestycyjnego) z negatywną prognozą.

Wczesniejsze decyzje ratingowe dotyczące Rosji czytaj tutaj:

Rosja to (prawie) śmieciowy poziom – agencja Fitch obniża jej rating do BBB-


Rosja: Agencja Fitch obniżyła rating wielu banków, w tym Sbierbanku

PAP, sek

Komentarze