UE rozpadnie się tak samo jak ZSRR
Dezintegracja Unii Europejskiej - jeśli do niej dojdzie - będzie konsekwencją nieskutecznej walki z różnego rodzaju kryzysami - mówi bułgarski politolog Iwan Krastew. Podkreśla, że już dzisiaj kraje członkowskie UE nie są przekonane, czy pozostałym zależy na ich losie.
Krastew przyznaje, że do tej pory rozpad UE był właściwie niewyobrażalny, jednak - podkreśla ekspert - w latach 80. ubiegłego wieku wielu ludzi nie wyobrażało sobie rozpadu Związku Radzieckiego.
"W roku 1990 eksperci Pentagonu przedstawili raport, w którym przekonywali, że rozpad ZSRR jest tak samo prawdopodobny jak to, że ZSRR stanie się socjaldemokracją typu szwedzkiego. A zatem nie powinniśmy być przekonani, że pewne rzeczy nie mogą się wydarzyć" - zaznaczył Krastew.
"Dezintegracja Unii Europejskiej - jeśli do niej dojdzie - nie będzie wynikać z faktu, że antyeuropejska większość weźmie górę nad proeuropejską mniejszością. Będzie raczej konsekwencją nieskutecznej walki z różnego rodzaju kryzysami. I tu leży prawdziwy problem: mamy do czynienia ze spadkiem poziomu zaufania do Unii Europejskiej, widocznym zarówno jako efekt kryzysu gospodarczego jak i ukraińskiego" - mówi Krastew.
"Polacy nie są pewni, czy Włochom zależy na ich losie, a Grecy - czy Niemcom naprawdę leży na sercu kondycja greckiej gospodarki. Widoczne są różnego rodzaju napięcia. W sytuacji kryzysowej ważną decyzją jest, na co stawiamy - na usztywnienie czy też na elastyczność. Ja wierzę, że w kryzysie trzeba być gotowym na dostosowywanie się" - konkluduje ekspert.
PAP/ as/