Informacje

Wizualizcja samochodu "Premier", fot. AGH
Wizualizcja samochodu "Premier", fot. AGH

Polacy stworzyli przełomowy prototyp samochodu zasilanego wodorem!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 maja 2016, 14:15

  • 8
  • Powiększ tekst

Polscy inżynierowie i naukowcy zaprojektowali i stworzyli prototyp samochodu o nazwie „Premier”. Pojazd jest napędzany wodorem, który jest magazynowany nie w formie niebezpiecznego i ulotnego gazu, ale na metalowym proszku. I na tym właśnie polega cała rewolucja.

„Premier” zrodził się w głowach badaczy z Wojskowej Akademii Technicznej, którzy zaczęli od skonstruowania innowacyjnego zbiornika na wodór. Prototyp jest zaś już wspólnym dziełem naukowców z WAT-u i inżynierów i konstruktorów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i firmy Riot Technologies.

W sumie nad przełomowym projektem „made in Poland” pracowały 23 osoby, a kierownikiem całego przedsięwzięcia był prof. Leszek Jaroszewicz z WAT.

Nietypowy samochód jest wyposażony w innowacyjny napęd elektryczno-wodorowy, którym można sterować z poziomu smartfona. Ale nie to jest w „Premierze” najciekawsze. Najważniejszym wynalazkiem w jego przypadku jest nowatorski pomysł magazynowania wodoru, który występuje tutaj w metalowym proszku, a nie w formie niebezpiecznego i ulotnego gazu.

Dzięki możliwości magazynowania wodoru w metalowym proszku (wodorku metalu), zbiornik zastosowany w „Premierze” może pomieścić znacznie więcej tego gazu niż zbiorniki większości współczesnych aut wodorowych. Jego twórcy twierdzą, że na jednym baku będzie w stanie pokonać odległość przekraczającą nawet 800 kilometrów, a więc większą niż auta spalinowe. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii pojazd ma być również wyjątkowo oszczędny.

/mk /agh.edu.pl

>> Czytaj również: 7 najdroższych współczesnych supersamochodów

Powiązane tematy

Komentarze