Informacje

fot. Foter.com/GotCredit/CC BY
fot. Foter.com/GotCredit/CC BY

Masowe zwolnienia w bankach w Polsce. Powód?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 czerwca 2016, 14:05

  • 2
  • Powiększ tekst

Czasy się zmieniają, również w polskich bankach, a to odbija się na pracownikach. Ci z banków padają ofiarą nowoczesnych technologii, które zabierają im miejsca pracy, doprowadzając do dużych zwolnień.

W Polsce do największych zwolnień dochodzi teraz w bankach BGŻ BNP Paribas, Pekao, BZ WBK i Millenium. W ciągu ostatniego roku w każdym z nich pracę straciło po kilkaset osób – wynika z raportu PRNews.pl o zatrudnieniu w bankowości.

Między pierwszym kwartałem 2015 a pierwszym kwartałem 2016 roku banki biorące udział w badaniu ograniczyły zatrudnienie o 4068 osób. Większość zwalniała, tylko cztery zatrudniły nowych pracowników.

Bezpośrednią przyczyną zwolnień w bankach jest to, że polscy klienci coraz częściej korzystają dziś z elektronicznych kanałów obsługi, co przyczynia się do stopniowej likwidacji niektórych miejsc pracy. Banki stopniowo rezygnują m.in. z sekcji transakcyjnych i ograniczają liczbę placówek.

W Polsce z bankowości elektronicznej korzysta obecnie ok. 15 milionów osób, a z bankowości mobilnej ponad 6 mln. Te liczby z roku na rok sukcesywnie rosną.

Dostęp do bankowości przez nowe technologie nie jest jednak jedyną przyczyną zwolnień w bankach. Inną przyczyną bywają fuzje dużych banków, do których dochodziło w ostatnim czasie na polskim rynku. Z tego typu działaniami zawsze związane są przebudowa struktury i redukcja zatrudnienia. Innym czynnikiem bywają też dodatkowe podatki i związana z nimi konieczność cięcia kosztów.

/mk

Czytaj także: Polska żywność podbija nowe rynki. Rosyjskie embargo nam niestraszne!

Powiązane tematy

Komentarze