Informacje

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Kobiety po ciąży nie czeka nic dobrego w pracy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 marca 2013, 19:45

    Aktualizacja: 7 marca 2013, 19:52

  • Powiększ tekst

W Polsce kobiety nie chcą rodzić dzieci, bo się boją, że stracą pracę – informuje Rzeczpospolita.

Gazeta opisuje raport agencji doradztwa personalnego Otto, która zapytało ponad tysiąc młodych kobiet w różnych regionach kraju, czy czują się dyskryminowane na rynku pracy.

"Wyniki były dla nas zaskakujące. Ponad 80 proc. odpowiedziało, że nie spotkało się dotąd z dyskryminacją – mówi Joanna Przemyślańska-Włosek, ekspertka agencji. Kim jest pozostałych 20 proc.? – To matki – wyjaśnia Przemyślańska-Włosek."

Z badania wynika, że dla co piątej kobiety po urodzeniu dziecka nie było miejsca w miejscu pracy.

"Kobiety w Polsce nie są dyskryminowane ze względu na płeć, ale na wiek. Dopóki są zdolne urodzić dziecko, rynek pracy traktuje je zdecydowanie gorzej" – mówi prof. Krystyna Iglicka, demograf.

Gazeta podkreśla, że pracodawcy obawiają się kosztownych nieobecności kobiet w ciąży, na urlopie macierzyńskim i podczas zwolnień branych na dzieci.

"Wszystko to powoduje, że młode kobiety mają do wyboru: albo zrezygnować z dziecka, albo z kariery. Więcej niż co trzecia ankietowana jest przekonana, że macierzyństwo negatywnie wpływa na rozwój kariery zawodowej."

Co ciekawe pracodawcy nadal dyskryminują kobiety:

"Mimo że jest to prawnie zabronione, pracodawcy nadal pytają kandydatki, czy mają dzieci lub czy planują je mieć. I nie jest ważne, czy te dzieci są jeszcze małe, czy już dorosłe" – mówi prof. Iglicka."

Powrót kobiet do pracy jest utrudniony bo zazwyczaj nie mają z kom zostawić dzieci.

"Z badań Otto wynika, że niemal co czwarta kobieta uważa, że najlepszym sposobem na ich wsparcie na rynku pracy jest stworzenie dobrze funkcjonującego systemu opieki nad dzieckiem."

Możliwa jest poprawa sytuacji kobiet w ciąży i matek.

"Zdaniem prof. Iglickiej, żeby Polki zaczęły rodzić dzieci, państwo powinno nie tylko zbudować żłobki i przedszkola, ale także stworzyć dla pracodawców system odpowiednich zachęt, np. finansowych. – Trzeba przekonać pracodawców, że zatrudnienie kobiet może im się opłacać – podsumowuje."

Źródło: Rzeczpospolita/opr. jas

 

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.